Facebook, İsim Değişikliği Planlıyor

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan bir kaynağa göre Facebook, önümüzdeki hafta metaverse oluşturmaya odaklandığını yansıtacak şekilde isim değişikliği planlıyor.

Facebook isim değişikliğine gidiyor

CEO Mark Zuckerberg‘in 28 Ekim’de şirketin yıllık Connect konferansında bahsetmeyi planladığı ancak daha erken açıklayabileceği yaklaşan isim değişikliği, teknoloji devinin sosyal medyadan ve bunun gerektirdiği tüm rahatsızlıklardan daha fazlasıyla tanınma hırsını işaret ediyor. Yeniden markalaşma, Facebook uygulamasını Instagram, WhatsApp, Oculus ve daha fazlası gibi grupları denetleyen bir ana şirketin altındaki birçok üründen biri olarak konumlandıracak. Bu isim değişikliği ile birlikte Facebook, tek bir çatı altında toplanmış olacak.

Facebook, Zuckerberg’in sonunda akıllı telefonlar kadar yaygın olacağına inandığı VR gözlükleri gibi tüketici donanımları üreten 10.000’den fazla çalışana sahip. Şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde “bizi öncelikle bir sosyal medya şirketi olarak gören insanlardan bir metaverse şirketi olmaya etkili bir şekilde geçeceğiz” dedi.

Bir marka değişikliği, Zuckerberg’in odaklandığı fütürist çalışmayı, Facebook’un bugün sosyal platformunun işleyiş şekline yönelik yoğun incelemeden daha da ayırmaya da hizmet edebilir. Eski bir çalışan olan ve muhbirlik yapmasıyla bilinen Frances Haugen, kısa süre önce The Wall Street Journal‘a bir dizi lanetli dahili belgeyi sızdırdı ve Kongre önünde onlar hakkında ifade verdi. ABD’deki ve başka yerlerdeki antitröst düzenleyicileri şirketi bölmeye çalışıyor ve Facebook’un nasıl iş yaptığına dair kamuoyu güveni düşüyor.

Facebook, isim değiştirecek ilk şirket değil

Facebook, hedefleri genişledikçe şirket adını değiştiren ilk tanınmış teknoloji şirketi değil. 2015’te Google, kısmen artık sadece bir arama motoru değil, sürücüsüz arabalar ve sağlık teknolojileri üreten şirketlerden oluşan genişleyen bir holding olduğunun sinyalini vermek için Alphabet adlı bir holding altında tamamen yeniden örgütlendi. Ve Snapchat, 2016’da Snap Inc. olarak yeniden markalaştı, aynı yıl kendisini bir “kamera şirketi” olarak adlandırmaya başladı ve ilk Spectacles kameralı gözlük çiftini piyasaya sürdü.

Zuckerberg’in yorumlarının yanı sıra Facebook, gelecek nesil teknolojiye daha fazla odaklanmak için sürekli olarak zemin hazırlıyor. Geçen yaz, özel bir metaverse ekibi kurdu. Daha yakın zamanda, AR ve VR başkanı Andrew Bosworth‘un baş teknoloji sorumlusuna terfi ettirileceğini duyurdu. Ve sadece birkaç gün önce Facebook, Avrupa’daki metaverse üzerinde çalışmak için 10.000 çalışanı daha işe almayı planladığını duyurdu.

Zuckerberg, “Metaverse, büyük bir odak noktası olacak ve bence bu, internetin mobil internetten sonra nasıl geliştiği konusunda bir sonraki bölümün büyük bir parçası olacak” dedi. “Ve bence bu, şirketimiz için de bir sonraki büyük bölüm olacak, bu alanda gerçekten ikiye katlanacak.”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...