Facebook hükümet karşısında geri adım attı!

Facebook, Başkan Biden’ın dürüstlükten sorumlu başkan yardımcısı Guy Rosen’ın bir blog yazısında, sosyal medya platformlarının COVID-19 yanlış bilgileriyle “insanları öldürdüğü” yorumuna karşı Cumartesi günü geri adım atmaya devam etti. Gönderi, “gerçeklerin son günlerde yönetim tarafından terfi ettirilenden çok farklı bir hikaye anlattığını” belirtiyor. Rosen, “Amerika’da COVID-19 vakalarının arttığı bir zamanda, Biden yönetimi bir avuç Amerikan sosyal medya şirketini suçlamayı seçti” dedi. “Sosyal medya toplumda önemli bir rol oynarken, bu salgını sona erdirmek için bütün bir toplum yaklaşımına ihtiyacımız olduğu açık. Ve gerçekler – iddialar değil – bu çabayı bilgilendirmeye yardımcı olmalı. ” (Gönderinin başlığı “Parmakla İşaret Etmeyi Geçmek: Facebook’ta COVID-19 aşılarına destek yüksek ve büyüyor.”) Cuma günü, NBC News muhabiri Peter Alexander Biden’a “Facebook gibi platformlara” mesajının ne olduğunu sordu. Başkan yanıtladı: “İnsanları öldürüyorlar … sahip olduğumuz tek şans aşısızlar arasında ve insanları öldürüyorlar.”

Facebook

Facebook, halk tarafından haklı bulundu

Rosen’in gönderisine göre Facebook, Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi ve Maryland Üniversitesi ile COVID-19 semptomları, testleri ve aşı oranları hakkında küresel bir anket üzerinde çalıştı. Rosen, sonuçların ABD’deki Facebook kullanıcılarının yüzde 85’inin koronavirüse karşı aşı olduğunu veya aşı olmak istediğini gösterdiğini yazıyor. Rosen, “Başkan Biden’ın hedefi, Amerikalıların %70’inin 4 Temmuz’a kadar aşılanmasını sağlamaktı. Bu hedefin kaçırılmasının nedeni Facebook değil” dedi.

Biden’ın yorumu, Beyaz Saray’dan Facebook ve diğer sosyal platformlara, sitelerindeki koronavirüs aşısı yanlış bilgi akışını daha iyi engellemek için artan baskının ortasında geldi. Cerrah General Vivek Murthy’nin “sağlık bilgileriyle yüzleşme” konusundaki Perşembe raporu, teknoloji platformları, bireyler, eğitimciler, sağlık uzmanları, fon sağlayıcılar, araştırmacılar, gazeteciler ve hükümetler dahil olmak üzere farklı paydaşlar için öneriler içeriyordu. Platformlara yönelik öneriler, “yanlış bilgilerin izlenmesini güçlendirme” ve “güvenilir haberciler ve konu uzmanlarından gelen iletişimleri güçlendirme” önerilerini içeriyordu.

Cumartesi günkü gönderide Rosen, Facebook’un Murthy’nin tavsiyeleri üzerine zaten harekete geçtiğini savundu. Bir Facebook sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, “suçlamaların” gerçekler tarafından desteklenmediğini söyledi. Birkaç Cumhuriyetçi de Beyaz Saray’ın çabalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi; Kongre üyesi Ken Buck (R-CO), Beyaz Saray’ın “Amerikalıları sansürlemek için Facebook ile işbirliği yaptığını” söyledi.

Facebook

Bir yorum talebine yanıt olarak, Beyaz Saray sözcüsü Murthy’nin Fox News Sunday’deki yorumlarına dikkat çekti. “Bu benimle ya da belirli bir sosyal medya şirketiyle ilgili değil, bu Amerikalıların sağlığıyla ilgili. Gerçek şu ki, ülkemizde teknoloji platformları tarafından desteklenen ve kışkırtılan yanlış bilgiler hala orman yangını gibi yayılıyor.” diyen Murthy, bazı teknoloji şirketlerinin “olumlu adımlar attığını”, ancak bunun yeterli olmadığını kabul ediyor. Sosyal medyada “Yaptıkları bazı önlemlere rağmen, hala önemli ölçüde yanlış bilgi yayıldığını görüyoruz”.

Murthy, “Bu şirketlerden adım atmalarını ve sitelerinde olup bitenler için sorumluluk almalarını istiyorum” diye ekledi. “Onlardan, bu ülkenin her yerinde, yaşamları doğru bilgiye erişmeye bağlı olan insanlara dikkat etmelerini istiyorum. Ve yapmaya devam edeceğim şey bu.”

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...