Elon Musk’ın Yıllar Önce Uzaya Gönderdiği Araba Şu An Nerede?

Elon Musk‘ın 4 yıl önce uzaya gönderdiği araba olan Tesla Roadster şu an nerede? Tüm detaylara gelin yazımızda göz atalım.

Dört yıl önce bu hafta, dünyanın en güçlü operasyonel roketi olan Falcon Heavy, Florida’dan ilk fırlatılışını yaptı ve Elon Musk’ın kişisel olarak kullandığı Tesla roadster’ından başka bir şey taşımayarak uzaya fırladı.

Elon Musk’ın Uzaya Gönderdiği Araba Uzayın Derinliklerinde

Starman” (Yıldız adam) lakaplı uzay giysisi giymiş bir manken tarafından işgal edilen kiraz kırmızısı spor araba hala dışarıda, güneşin etrafında yalnız bir şekilde, dikdörtgen bir yörüngede ilerliyor, Mars’ın yörüngesi kadar uzağa seyahat ediyor.
Araba bilimsel bir yolculukta değil. Bu bir deneme lansmanıydı, bu nedenle SpaceX’in sahte bir yüke ihtiyacı vardı – ve Musk daha önce bunun “hayal edebileceğimiz en kötü şey” olmasını istediğini söylemişti. Bu yüzden kendi lüks Tesla roadster’ını seçti.

NASA’nın verilerini takip etmek için kullanan whereisroadster.com’a göre, geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle roadster Dünya’dan yaklaşık 234 milyon mil ve Mars’tan yaklaşık 200 milyon mil uzaktaydı.

Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bir astronom olan Jonathan McDowell, verdiği bir demeçte, roadster’ın hâlâ tek parça halinde olduğunu, ancak büyük olasılıkla kozmosta yaptığı gezinti sırasında bazı meteoroidler tarafından boyandığını söyledi.
Web sitesine göre, son dört yılda, roadster yaklaşık 2 milyar mil yol kat etti ve çoğunlukla çorak, boş bir boşlukta güneş etrafında yaklaşık 2,6 tur tamamladı.

Ancak zaman zaman diğer gök cisimlerine oldukça yaklaşacaktır. 2020’de araç, Mars’a ilk yakın yaklaşımını gerçekleştirerek gezegenin 5 milyon mil yakınından ya da Dünya ile ay arasındaki mesafenin yaklaşık 20 katı mesafeden geçti.
NASA verilerine göre, roadster’in Mars’a çarpacağı 2035 yılına kadar başka bir gezegenin yakınından geçmesi pek olası değil. Daha sonra 2047 ve 2050’de Dünya’nın birkaç milyon mil yakınında iki geçiş yapacak.
Bir akademik makale, otomobilin önümüzdeki 15 milyon yıl içinde Dünya ile çarpışma olasılığının yaklaşık %22 olduğunu tahmin ediyor. Venüs’e veya Güneş’e çarpma olasılığı ise %12’dir.

Uzayda seyahat etmenin karmaşık ve öngörülemeyen gerçekleri, Tesla’nın tam olarak hangi yolu izleyeceğini tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Roadster’in yörüngesini incelemenin çok fazla bilimsel değeri olmadığı için, gökbilimcilerin daha fazla veri toplamak için yüksek güçlü teleskoplarını bu yöne doğrultmakla pek ilgilenmediği söyleniyor. Roadster’in en son lansmanından yaklaşık bir ay sonra Mart 2018’de gözlemlendiği de belirtiliyor
Araba Dünya ile çarpışma rotasına girerse, Dünya’nın kalın atmosferine geri çarparken parçalara ayrıldığını ummak zorunda kalacağız. (Dünya’ya giren uzay kaynaklı nesneler aslında oldukça yaygındır ve genellikle giriş sırasında atmosferde yanarlar. Bu tür çarpmalar nadiren nüfuslu alanları etkiler.)
Roadster’ın nihai kaderi muhtemelen milyonlarca yıl boyunca bilinmeyecek. Ancak Musk, 2018’de, insanların güneş sistemindeki diğer gezegenlerde zaten yerleşimler kuracağını ve Musk’ın torunlarının -roadster’i- bir müzeye geri sürükleyebileceklerini umduğunu söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...