Elon Musk Yeni Bir Proje Üstünde Çalışıyor!

Elon Musk’ın Boring Company, Las Vegas’ın altında bir araç tünelleri ağı inşa etmek için yerel yetkililerden onay aldı. “Vegas Döngüsü” olarak adlandırılan sistem, yolcuların Teslas’ta Las Vegas Strip’teki otel kumarhaneleri, şehrin yeni futbol stadyumu, Las Vegas Kongre Merkezi ve McCarran Uluslararası Havaalanı gibi yerlere otostop yapmalarına izin verecek. Bu proje ile Elon Musk bir kez daha gündem oldu.

Boring Company, bu yılın başlarında açılan ve iki adet 0,8 millik tünel içeren Las Vegas Kongre Merkezi’nin altında bu “Teslas in Tunnels” sisteminin küçük bir versiyonunu halihazırda işletmektedir. Ancak Musk’ın girişimi, Aralık 2020’de, Clark County yetkililerinin Çarşamba günü onayladıklarıyla büyük ölçüde örtüşen şehir çapında büyük bir genişleme önerdi.

Elon Musk “tünel” yaparken neyi hedefliyor?

Onaylanan sistem 29 mil tünel ve 51 istasyondan oluşuyor. Clark County, saatte 57.000 kadar yolcunun içinden geçebileceğini ve inşa etmek için vergi mükelleflerinin parasının harcanmayacağını söylüyor. Boring Company daha önce ana tünelleri inşa etmek için faturayı ödeyeceğini, ancak otel kumarhanelerinden veya bir istasyon isteyen diğer işletmelerden bu inşaat maliyetlerini ödemesini istemeyi planladığını söyledi. Las Vegas Review-Journal’a göre, bu durakların her birinin kendi izin sürecinden geçmesi gerekiyor. Elon Musk, izin alma konusunda daha önce de zor duurmda kalmıştı.


Boring Company, birkaç yıldır Las Vegas’ın altında bir tünel sistemi inşa etmek için çalışıyor. Bu süre zarfında Musk’ın tünel tabanlı bir ulaşım sisteminin nasıl görüneceğine dair hırsları değişti. Bir zamanlar, arabaları yüzeyden tünellere ve arkaya taşımak için kızakların yanı sıra bisikletçileri ve yayaları tercih edecek bölmeleri kullanmayı hayal etti. Şirketin Chicago, Los Angeles ve Kuzeydoğu koridoru gibi başka yerleri kazma çabaları boşa çıktı.

Ancak Las Vegas Kongre Merkezi altında inşa edilen son versiyon gerçekten sadece “Tünellerdeki Tesla” – Boring Company’nin kendi web sitesinde bile kullandığı bir ifade olarak yer aldı. Boring Company, planın nihayetinde kendi kendini sürebilen Tesla’ları kullanmak olduğunu söyledi, ancak Musk’ın diğer şirketi henüz bu başarıyı gerçekleştirebilecek yazılım geliştirmeyi bitirmedi. Dolayısıyla, şu anda Kongre Merkezi altında çalışan Tesla’ların insan sürücüleri var.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...