Elon Musk ve Kafa Karıştıran Satoshi Nakamoto Tweet’i!

Elon Musk, bugün attığı Satoshi Nakamoto tweet’i ile akıllarda soru işareti bıraktı! Milyarder iş adamı, Bitcoin‘in mucidini mi ortaya çıkardı?

Dünya çapında gündem olan kripto paralar, günden güne popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Ancak kripto paraların babası olarak görülen ve piyasa değeri en yüksek olan Bitcoin’in mucidinin kim olduğu ise sır olarak kalmıştı. Mucidinin isminin Satoshi Nakamoto olduğu söyleniyor. Ancak bu, sahte olduğu varsayılan kişi(ler) tarafından kullanılan isimdir. Fakat, SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, bugün atmış olduğu bir tweet ile Bitcoin’in mucidinin kim olabileceğini ortaya çıkarabilecek bir şifreli mesaj paylaştı.

Elon Musk ve Akıllarda Soru İşareti Bırakan Satoshi Nakamoto Paylaşımı

Yaptığı kripto para paylaşımları ile sürekli gündem olan Musk, bu kez yaptığı paylaşımda Bitcoin’in kurucusu olduğu söylenen Satoshi Nakamoto’nun kim olabileceği ile ilgili bir tweet paylaştı. Musk’ın paylaştığı tweet’e göre kripto para birimi Bitcoin’in arkasında Asya merkezli 4 adet şirket olan Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorola var.

Musk, Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorola şirketlerinin logolarını kullanarak Bitcoin’in kurucusu olduğu iddia edilen Satoshi Makamoto’nun adını ortaya çıkardı. Musk’ın ismini ve logosunu kullandığı şirketlerden, Samsung haricindekiler Japonya şirketleri iken Samsung ise Güney Kore merkezli bir teknoloji şirketi olarak biliniyor. Musk’ın bu görseli paylaştıktan hemen sonra başka bir yorum yapmaması ise akıllarda soru işaretlerine yol açtı.

Aynı zamanda sosyal medyada da büyük yankı yapan bu paylaşım sonrasında, bazı kişiler Elon Musk’ın yıllardır sır gibi saklanan gerçeğin ortaya çıkarıldığını düşünürken, bazı kişiler de bu ihtimalin söz konusu bile olamayacağını ifade etti.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminin yaratıcısı veya yaratıcıları tarafından kullanılan anonim isimdir.

Satoshi Nakamoto ismi çoğu zaman Bitcoin ile eş anlamlı olmasına rağmen, isminin temsil ettiği gerçek kişi hiçbir zaman bulunamadı ve birçok insanı bunun farklı bir kimliğe veya bir grup insan için bir takma isim olduğuna inandırdı.

Çoğu insan için Satoshi Nakamoto, kripto para birimindeki en esrarengiz karakterdir. Adın tek bir kişiye mi yoksa bir grup insana mı atıfta bulunduğu bugüne kadar belirsizdir. Bilinen şey, Satoshi Nakamoto’nun 2008’de kripto para biriminin gelişimini hızlandıran bir makale yayınladığıdır.

Ancak Nakamoto’nun Bitcoin ile ilişkisi 2010’da sona erdi. Herhangi birinin Nakamoto ile yaptığı son yazışma, başka bir kripto geliştiricisine “başka şeylere geçtiklerini” söyleyen bir e-postaydı. Özellikle kripto para birimlerinin sayısı, popülaritesi ve kötü şöhreti arttıkça Nakamoto’nun kimliği hakkında önemli spekülasyonlara yol açtı.

Nakamoto’nun kimliği kanıtlanabilir bir kişi veya kişilere atfedilmezken, Nakamoto’nun kontrolü altındaki -sayısının yaklaşık 1 milyon olduğu düşünülen- Bitcoin’lerin değerinin 50 milyar doları geçebileceği tahmin ediliyor. Üretilen maksimum Bitcoin sayısının 21 milyon olduğu göz önüne alındığında, Nakamoto’nun toplam Bitcoin holdinglerinin %5’lik hissesi önemli bir pazar gücüne sahiptir. Birkaç kişi “gerçek” Satoshi Nakamoto olarak öne sürülmüştür, ancak hiçbirinin Nakamoto olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...