Elon Musk Twitter’ı Alabilmek İçin Tesla’da Güç Kaybetti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan başvurulara göre Elon Musk, Twitter’ı satın almak için parayı ayarlamaya çalışırken bu hafta Tesla’daki yaklaşık 8,4 milyar dolarlık hissesini sattı. Ancak milyarder, “bugünden sonra” daha fazla Tesla hissesi satmayacağını iddia ediyor.

Dosyalamalara göre Musk, hisselerinin büyük kısmını Salı ve Çarşamba günleri sattı ve 4,4 milyon hisseyi devretti. Perşembe günü 5,2 milyon hisse daha sattı ve ardından “Bugünden sonra başka TSLA satışı planlanmadı” tweetini attı. Tesla’nın hisse fiyatı Salı günü yüzde 12 düştü ve o zamandan beri de yükseliş eğilimine girdi. Hisse senedi Cuma günü yaklaşık yüzde 3.9 yükseldi.

Elon Musk, Tesla Hisselerini Düşürdü!

25 Nisan’da Twitter yönetim kurulu, Musk’ın şirketin toplam kontrolü için hisse başına 54.20 dolar veya 44 milyar dolarlık teklifini kabul etti. 14 Nisan’daki ilk teklifinde belirttiği fiyatla aynıydı. İşlemin tamamlanmasının ardından Twitter özel bir şirket haline gelecek. Anlaşma hala hissedar ve düzenleyici onay gerektiriyor.

Anlaşmayı finanse etmek için Musk, Tesla hissesine karşı 12,5 milyar dolarlık kredi de dahil olmak üzere 25.5 milyar dolarlık tamamen taahhüt edilmiş borcu güvence altına alma sözü verdi. Özellikle Musk, nakit yükünü paylaşacağı herhangi bir özkaynak ortağı listelemiyor. Tesla CEO’su şimdiden Twitter’da yaklaşık 2,9 milyar dolar değerinde yüzde 9 hisseye sahip.

Bu durum ışığında bazı kaynaklar Musk’ın Twitter’ından ciddi karlar etmeyi hedeflediğini bile yazıyor. Daha önceleri bu tarz tweetler atarak “para kazanma” ile ilgili fikir belirttiği biliniyor fakat ilerleyen günlerde bu alanda neler planladığını daha yakında göreceğiz gibi duruyor.

Elon Musk 44 Milyar dolara hangi şirketleri satın alabilirdi?

  • Adidas – 41.2 Milyar Dolar
  • Ferrari – 40.3 Milyar Dolar
  • HP – 39.4 Milyar Dolar
  • Xiaomi – 38.7 Milyar Dolar
  • Volvo Group – 33.1 Milyar Dolar

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

En İyi 10 Nostaljik PS2 Oyunu | Playstation 2’nin En İyi Oyunları

En iyi PS2 oyunları vazgeçilmez oyunlardır. PlayStation 2 2000 yılında piyasaya sürüldüğünde Sony, PS1'in başarısıyla yükselişe geçmiş ve gözünü tüm video oyun endüstrisine hükmetmeye...

iPhone 14 Ne Zaman Çıkacak? iPhone 14 Özellikleri Neler?

iPhone serisi dünya üzerinde 2021 yılında 242 milyondan fazla satış gerçekleştirdi. Bu sayı muhtemelen 2022 yılında daha yüksek olacak, en büyük sebebi ise yeni...

En İyi HBO Max Dizileri | HBO Max Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

HBO Max geçtiğimiz ay Türkiye genişlemesini süresiz olarak ertelediğini duyurmuştu. Sadece Türkiye değil; pek çok Avrupa ülkesi olmak üzere ertelemeler geldi. Netflix, Disney Plus...