Elon Musk, Twitter’dan Dolayı Soruşturma Altında: İşte Detaylar!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Elon Musk’ın Twitter’da önemli bir pay aldığına dair ilk açıklamasını inceliyor. Geçen ay gönderilen bir mektupta SEC, Musk’a ajansın gerekli 10 günlük penceresi içinde Twitter hisselerini satın aldığını açıklamış gibi görünmediğini söyledi. Ajans ayrıca Musk’ın, satın alınan şirkette değişiklik yapmayı umut eden biri için olmayan bir belge kullanarak, sonunda hissesini ifşa ettiğinde muhtemelen yanlış formu kullandığını ileri sürdü. Elon Musk bu suçlamaları gerçekleştirdi mi?

Elon Musk, Twitter Alımında Neyi Yanlış Yaptı?

Raporlar, SEC’in Musk’ın açıklamasını araştırdığını ortaya çıkardı, ancak bu, soruşturmanın ilk kamuya açık göstergesi. 4 Nisan’da dosyalanan ancak şimdi kamuya açıklanan mektup, Musk’tan neden pasif yatırımcılara yönelik bir form kullanmayı seçtiğine ve ajansın başvurunun geç gelmesi konusunda yanlış olup olmadığına dair açıklama talep ediyor.

Bu mektubun gönderilmesinden bu yana yaklaşık iki ay içinde çok şey oldu. Musk’a Twitter’ın yönetim kurulu üyeliği teklif edildi ve kabul edildi; Musk daha sonra Twitter’ın yönetim kuruluna katılmamaya karar verdi; ardından Musk, Twitter’ın tamamını satın almak için bir teklif ve ardından anlaşma yaptı. Tüm bu faaliyetler, SEC’in, komisyonun zaten şüpheci göründüğü bu ilk dosyaya ilişkin okumasını daha da renklendirecek. 4 Nisan itibariyle Musk’ın aktivist niyetleri hakkında herhangi bir belirsizlik varsa – komisyon, Twitter’ın şu anda oldukça tuhaf görünen “ifade özgürlüğüne” bağlı olup olmadığı hakkında bazı tweetler hakkında açıklama talep ediyorsa – bu belirsizliğin şimdiye kadar ortadan kalkması gerekirdi.

Musk kısa süre önce, 2018’de Tesla’yı gizli tutmak için parayı kilitlediğini iddia ettiği “fon güvenceli” tweet’i üzerinden ajansla ulaştığı bir anlaşmadan kaçmaya çalıştı. Musk, o zamandan beri SEC’in Twitter etkinliği üzerindeki gözetiminin, anlaşmaya göre, “İlk Değişiklik haklarını kullanmasını engelleme” girişimi olduğunu iddia etti. ABD’nin en ciddi kurumlarından bir tanesi olan SEC ile Elon Musk arasındaki gerginlik artmaya devam edecek gibi duruyor.

Siz bu gerilim hakkında ne yorumda bulunuyorsunuz? Fikirleriniz bizler için kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...