Elon Musk Taşınabilir Starlink Altyapısı İçin Tarih Verdi

Elon Musk, uzay üzerinden internet sağlayan hizmeti Starlink için müjdeyi verdi. Başarılı girişimci, taşınabilir Starlink altyapısının yıl sonunda hizmete başlayacağını açıkladı. Bu hizmet için ABD merkezli FCC‘den (Federal İletişim Kurulu) onay bekleyen şirket, internet hizmetinin kısa süre içinde başlayacağını duyurdu.

Musk, geçtiğimiz aylarda Starlink hizmetinin sadece ev ve iş yerleri için olmayacağını duyurmuştu. Ayrıca Starlink’in uzaydan interneti uçaklar, gemiler, karavanlar ve kamyonlara da getireceğini açıklamıştı. NASA’nın Ay görevi için SpaceX’i seçtiğini açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken Musk, bir yeni gelişmeyi daha duyurmuş oldu.

Starlink, internet hizmetinde çığır açacak

SpaceX ve Tesla yöneticisi Elon Musk, Starlink’i ilk olarak 2015 yılında tanıttı. İlk tanıtıldığından beri proje aşamasında olan internet hizmeti, bilinen internet anlayışını baştan aşağı değiştirmek üzere geliştirildi. Musk, proje kapsamında dünyanın etrafına 42 bin uydu gönderileceğini açıklamıştı. Şu an ise gönderilen uydu sayısı bini aşmış durumda.

Özetle, uydu üzerinden internet hizmeti sağlayan Starlink, Elon Musk’ın en önemli girişimlerinden bir tanesi. Servis şu an için sadece ABD, Kanada ve İngiltere sınırlarında beta olarak kullanılabiliyor. Son yapılan açıklamalara göre mevcut beta abone sayısı 10 binin üzerinde. Beta aboneliği bulunan kullanıcıların şu an 100 megabit hız aldığı biliniyor. Bu hızın yıl sonuna kadar 300 megabite çıkacağı ileri sürüldü. Ayrıca geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın attığı bir tweete göre hizmet, muhtemelen bu yaz beta sürecinden çıkacak. Beta sürecinden çıkılması kullanıcılar için ileride oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. Böylelikle müşteri tabanında da büyük bir genişleme olabileceğinin de anlamına geliyor. Bu internet hizmetini sadece insanların evlerine değil hareketli araçlara da kurmak için Federal İletişim Kurulu’ndan izin talebinin onaylanmasının ardından, Starlink birçok yerde kullanıma hazır olacak.

Starlink internet hizmeti almak için servise abone olmanız ve şirketin size göndereceği anten sistemini kurmanız gerekiyor. Bu donanım ise 499 dolarlık bir fiyata sahip. Servisin Türkiye’de 2021 yılı sonu itibariyle kullanılabileceği açıklandı.

Sizce Starlink kullanıcıların internet ihtiyacını karşılayabilecek mi? Ülkemizde kullanıma başlandıktan sonra Starlink’i tercih eder miydiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...