Elon Musk, Starlink Teknolojisini Göklere Çıkaracak

Elon Musk, Perşembe günü SpaceX tarafından sağlanan uzaydan internet teknolojisi Starlink için, yeni bir planını lanse etti.

Elon Musk, Starlink teknolojisinin uçaklara geleceğini duyurdu

Elon Musk, Starlink’in uçak içi Wi-Fi için kullanma planını resmen duyurdu ve şirketinin yüksek hızlı uydu internet hizmetini eklemek için havayolları ile görüşmelerde olduğunu vurguladı.

Musk bir tweet’te, “Uçağınızda istiyorsanız lütfen onlara bildirin.” diye yazdı ve Starlink’in “havada düşük gecikmeli ~ yarım gigabit bağlantı!” şeklinde ifadeler kullandı.

Starlink geleceğin teknolojisi olacak

Starlink, şirketin uzay endüstrisinde bir takımyıldız olarak bilinen ve gezegenin herhangi bir yerindeki tüketicilere yüksek hızlı internet sağlamak için tasarlanmış binlerce uydu ile birbirine bağlı bir internet ağı kurma planıdır.

SpaceX bugüne kadar 1.740 Starlink uydusu fırlattı ve ağ, 14 ülkede halka açık bir betaya katılan 100.000’den fazla kullanıcıya sahip ve hizmet ayda 99 ABD Doları olarak fiyatlandırılıyor.

SpaceX Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller bu yılın başlarında, şirketin Starlink uçak içi Wi-Fi eklemek için “birkaç hava yolu şirketiyle görüştüğünü” ve “geliştirme aşamasında olan bir havacılık ürünü” olduğunu belirtti.

Hofeller, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar bazı gösteriler yaptık ve bu ürünün çok yakın bir gelecekte uçaklara konulması için sonuçlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Havayolları, uçak içi Wi-Fi için uydu geniş bant sağlayıcıları ile birlikte çalışıyor; ikincisi, Gogo’nun ticari havacılık işini satın alan Viasat ve Intelsat ile Delta, JetBlue, American Airlines ve United gibi havayollarının uçuşlarına bağlantı ekleyen bu tür şirketler olarak biliniyor. Ancak, mevcut hizmetler uzak yörüngelerde uydular kullanırken, Starlink uyduları Dünya’ya daha yakın yörüngede döner ve yolcuların uçakta gördüğü hızları artırabilir.

Hofeller ayrıca Starlink’in “küresel bir ağ oluşturduğunu” vurguladı, böylece “havayolları bu küresel ağ altından uçuyor ve gittikleri her yerde bağlantıya sahip oluyorlar.”

Musk daha önce, hizmetin “her uçak tipi için sertifikalandırılması gerektiği” için, Starlink’in havayolları tarafından ne zaman kullanılabileceğine ilişkin zaman çizelgesini “mevzuat onayının” belirlediğini söylemişti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...