Elon Musk, Sosyal Medya Platformu Kuracak mı: İşte Detaylar!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, attığı bir tweet ile kafaları karıştırdı! Milyarder iş adamı kendi sosyal medya platformunu mu kuracak?

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla sık sık gündem olan Elon Musk, en son Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’i birebir dövüşe davet etmişti. Şimdi ise attığı bir tweet ile tekrardan gündem oldu!

Milyarder girişimci ve Tesla CEO’su Elon Musk, yeni, açık kaynaklı bir sosyal medya platformu kurabileceğini söyledi. Hintli yazılım geliştiricisi Pranay Pathole’a Twitter’da açıklama yapan Musk, kafaları karıştırdı.

Elon Musk, Sosyal Medya Platformu mu Kuruyor?

Hintli yazılım geliştiricisi ve aynı zamanda Twitter’da Elon Musk ile takipleşen Pranay Pathole, “Yeni bir sosyal medya platformu kurmayı düşünür müydün Elon Musk? Açık kaynaklı bir algoritmadan oluşacak, konuşma özgürlüğüne ve konuşma özgürlüğüne bağlı kalmaya en yüksek önceliğin verildiği, propagandanın çok az olduğu bir algoritma. Bence böyle bir platforma ihtiyaç var.” şeklinde bir tweet attı.

Twitter’da Pranay Pathole ile ‘arkadaş’ olan Musk, “(Ben) bunun üzerinde ciddi bir şekilde düşünüyorum” yanıtını verdi. Alternatif platform sözleri, açık kaynaklı sosyal medya platformlarına olan talebin, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devlerinin bariz sansürü nedeniyle ivme kazandığı bir zamanda geldi.

Yeni Sosyal Medya Efsanesi

24 Mart Perşembe günü Elon Musk, Twitter algoritmasının şirket tarafından açık kaynaklı hale getirilmesi gerekip gerekmediğini sorduğu bir çevrimiçi anket düzenlemişti. 2 milyon seçmenin yaklaşık %82,7’si öneriyi onayladı.

Twitter kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, “Hangi algoritmanın kullanılacağı (veya kullanılmayacağı) herkese açık olmalıdır.” diyerek yanıt verdi.

25 Mart Cuma günü, Tesla CEO’su başka bir anket yaptı ve Twitter’ın “işleyen bir demokrasi için ifade özgürlüğü şarttır” ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalıp kalmadığını sordu. Elon Musk, oylama başlamadan önce “Bu anketin sonuçları önemli olacak. Lütfen dikkatlice oy verin” dedi. 2 milyon seçmenin yaklaşık %70’i platformu desteklemediğini kabul etti.

26 Mart Cumartesi günü Musk, “Twitter’ın fiili kamu kent meydanı olarak hizmet ettiği göz önüne alındığında, ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılmalı?” Bunu başka bir soruyla takip etti, “Yeni bir platform gerekli mi?”

Pazar günü milyarder girişimci, ifade özgürlüğünü destekleyecek ve aynı zamanda açık kaynaklı olacak yeni bir sosyal medya platformu başlatmayı ciddi olarak düşündüğünü bildirdi. Bazı siyasi liderler ve hükümetler, sosyal medya devlerinin izlediği sansürle ilgili keyfi kuralları da eleştirdiler.

Sizce Elon Musk, kendi sosyal medya platformunu kurar mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...