Elon Musk, Tesla Roadster için tarih verdi: 2023

Tesla CEO’su Elon Musk, Çarşamba günü bir tweet’te yaklaşmakta olan Tesla Roadster’ın “2023’te gönderilmesi gerektiğini” söyledi. Uzun zaman çizelgesi için devam eden tedarik zinciri kıtlıklarını suçladı. Musk, “2021, süper çılgın tedarik zinciri kıtlıklarının yılı oldu, bu yüzden 17 yeni ürünümüz olsa bile önemli değil, çünkü hiçbiri gönderilemeyecek.” dedi.

Pandemiyle beraber başta otomotiv ve teknoloji sektörü olmak üzere pek çok alandaki girişimleri ve işletmeleri zor durumda bırakan çip sorunu ve tedarik sıkıntıları Tesla ve Tesla sahibi Elon Musk’ı da vurdu. Pek çok ön siparişin ve ödemelerin de sekmeye uğradığı bu dönemde gelecek günler oldukça belirsiz görünüyor.

Elon Musk

Elon Musk yeni modelin 2023’e yetişeceğini söyledi

Elon Musk, 200.000 dolarlık ikinci nesil Roadster’ı ilk olarak Kasım 2017’de başlayan bir etkinlikte duyurdu ve temel modelin şaşırtıcı bir şekilde 1,9 saniyede 0’dan 100’e çıkabileceğini vaat etti. Ayrıca Roadster’ın 200kWh pil takımına ve şarj başına 1580 km menzile sahip olacağını söyledi. Bu tarz özelliklere sahip olacak bir araç açıklandığı zamandan beri oldukça dikkat çekmişti ve çoğu otomobilsever tarafından çıkışı dört gözle bekleniyordu.

O zamanlar üretimin 2020’de başlaması planlanıyordu, ancak Ocak ayında Musk, üretimin bunun yerine 2022’de başlayacağını söyledi. Gecikmeler, araca zaten para yatırmış olan insanları rahatsız etmişti – Tesla, 50.000 dolar ön ödeme almıştı. Temel model ve üst düzey Founders Series modeli için ise de 250.000 dolar ön ödeme alınmıştı.

Musk, Temmuz ayında yaptığı bir kazanç çağrısında Tesla‘nın arabalarına alternatif çipler koyarak ve yazılımını bunu desteklemek için yeniden yazarak küresel çip sıkıntısına zaten uyum sağladığını söyledi. Ancak, gelecek vaat eden yeni Roadster’ı piyasaya sürene kadar hala çözülmesi gereken bazı engeller var gibi görünüyor. Ve bir çıkış yolu arayan tek model sadece Roadster değil; Tesla Cybertruck’ın üretimi 2022’ye ertelendi. Bu ertelemeler pek çok Tesla destekçisini çileden çıkardı ve ön ödemelerin geri iade edilmesini talep edenler bile oldu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...