Elon Musk SEC ile Yeniden Ters Düştü!

Güvenlik ve Değişim Komisyonu (SEC), Tesla CEO’su Elon Musk tarafından, ajansın kendisini ve elektrikli otomobil şirketini ilk olarak Wall Street Journal tarafından bildirilen “sonsuz, asılsız soruşturmalara” maruz bıraktığı iddialarına yanıt verdi.

Yargıç Alison Nathan’a yazdığı bir mektupta SEC, Musk’ın Tesla hissedarlarına 2018 anlaşmasının bir parçası olarak ödediği 40 milyon dolarlık para cezasını dağıtma taahhüdünü görmezden geldiği yönündeki iddialarını reddediyor.

Elon Musk Yok Yere Soruşturulduğunu İddia Ediyor

Musk’ın şikayetleri, avukatı Alex Spiro’nun kendisi adına mahkemeye sunduğu bir mektuba dahil edildi. Bu, SEC’in Tesla’yı özel bir şirket yapmak için “finansman sağlandığını” tweetledikten sonra Musk’ı menkul kıymetler dolandırıcılığıyla suçladığı – yine Yargıç Nathan tarafından denetlenen – 2018 tarihli bir anlaşmayla ilgili. Musk daha sonra SEC ile bir anlaşmaya vardı. Tesla ve kendisinin ayrı 20 milyon dolar para cezası ödemesini istedi. Ayrıca Musk’a Tesla’nın başkanlığını üç yıllığına bırakması istendi ve şirketten Musk’ın sosyal medyada Tesla hakkında yaptığı her türlü açıklamayı denetlemesini istedi.

Elon Musk, SEC ile Karşı Karşıya

2019’da SEC, Musk’ı, otomobil üreticisinin o yıl yaklaşık 500.000 araba üreteceğini tweetledikten sonra anlaşmayı “açık bir şekilde ihlal etmekle” suçladı – Tesla’nın başlangıçta tahmin ettiğinden çok daha yüksek bir sayı olduğunu belirtti. SEC, bir federal yargıçtan Musk’ı sıkıştırmasını istedi, Musk’ın iddia ettiği şekliyle “anayasaya aykırı bir güç gaspı” idi. Yargıç Nathan daha sonra ikisine işleri kendi başlarına halletmelerini emretti.

Bu ayın başlarında, Musk’ın tweet’ini çevreleyen başka bir bölümde SEC’in geçen Kasım ayında Tesla’ya mahkeme celbi gönderdiğini öğrendik. Mahkemeye yazdığı mektupta Musk, SEC’i hissedarlara 40 milyon doları dağıtmak yerine Tesla’yı mahkemeye çağırmakla zamanını boşa harcamakla suçluyor. SEC, mahkeme celbinin mevcut davayla ilgisi olmadığını ve Tesla ve Musk’ın “SEC’in süreçleriyle meşru itirazları varsa” buna itiraz etmek için uygun yasal yolları kullanmaları gerektiğini söyleyerek yanıt verdi. İki taraf arasındaki yüksek gerilim günden güne artmaya devam ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...