Elon Musk Olmadan Tesla Nasıl Olurdu?

Elon Musk, Tesla’dan ayrılamaz gibi görünebilir, ancak Çarşamba gecesi şirket, milyarder CEO’su olmadan nasıl görünebileceğinin ilk gerçek tasarısını sundu.

Tesla, üç aylık mali sonuçlarını tartışmak için düzenli olarak planlanmış bir konferans görüşmesi yaptı, ancak – daha önce alay ettiği gibi – Musk katılmadı. Onun yokluğu, normalde argo ve saçmalıklarının, Wall Street’in görevden alınmasının ve basına yönelik saldırıların yeri olan bir duruma soktu.

Elon Musk

Elon Musk İstifa Etmeyi Düşünmüş!

Daha az yan gösteri ve daha ölçülü bir ton vardı, ancak Musk’ın yerinde konuşan yöneticiler hala bazı çelişkiler içindeydiler. Musk, görevini şirketin tepesinde bırakacak olsaydı, Tesla’nın Çarşamba gecesi şirketin sunumuna çok benzemesi ve ses vermesi muhtemeldir.

Musk, özellikle Model 3 ve Model Y’nin şirketin finansal istikrar bulmasına yardımcı olduktan sonra, birkaç yıllığına Tesla’dan istifa etmekten bahsetti. Belki de en önemlisi, Temmuz ayında Musk mahkemede “Tesla’nın CEO’su olmamak için çok uğraştığını, ama zorundaydım yoksa ölecekti” ifadesini verdi.


Şaka yapmıyordu – bir keresinde, Model 3’ün seri üretimine yönelik ilk büyük hamle sırasında şirketin çöküşten “tek haneli haftalar” uzakta olduğunu söyledi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava açıldı. Şirket ayrıca Autopilot yazılımıyla ilgili en yoğun inceleme dalgalarından bazılarıyla karşı karşıya kalmaya başladı.

Tüm bu baskıyla karşı karşıya kalan Musk, kuşkusuz, uykusuz kalan bir Musk, buharı atmak için genellikle üç aylık kazanç çağrısını kullandı. 2017’nin sonlarında, şirketin işten çıkarmaları hakkında yazdıkları için gazetecilere ve editörlerine “utanç” diye bağırdı. 2018’in başlarında, Wall Street analistlerini “sıkıcı, kemik kafalı” sorular sordukları için kesti ve perakende hissedarlarından anketler alma uygulamasına başladı. Bundan üç ay sonra, aynı analistlerden özür diledi. Nisan 2020’de COVID-19’un yayılmasını durdurmak için verilen yerinde barınma emirlerinin “faşist” olduğunu söyledi.

Elon Musk’ın Tesla CEO’luğundan geri adım atması durumunda şirketin kan kaybedeceği bariz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sizce CEO Elon Musk, görevinden ve şirketinden istifa eder mi?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...