Elon Musk gibi davranarak 2 milyon dolar kripto çaldılar!

Son bir haftadır Kripto para dünyasında hoş karşılamayan Elon Musk, attığı tweetler ile piyasayı ciddi şekilde sarsıyor. En son açıklamasında Tesla’nın Bitcoinlerini satması durumunda alıcıların kendilerini tokatlayacaklarını söyleyen birinin tweet’ine “kesinlikle” şeklinde yanıt vermişti. Daha sonraları bu durum Bitcoin’in 42 bin dolara kadar gerilemesine sebep oldu. Hemen ardından Musk, Bitcoinlerini satmadığını açıklamak durumunda kaldı.

Piyasada bunların dışında Elon Musk gibi davranarak onlarca kişiyi dolandıran hırsızlar da var. Yazılımsal bazı hileler ile kendilerini Musk olarak tanıtan kişiler insanları ciddi tutarlarda dolandırıyorlar.

Elon Musk

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Pazartesi günü bildirdiğine göre, tüketiciler son altı ayda Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ı taklit eden dolandırıcılara 2 milyon dolardan fazla kripto para kaybetti. Komisyon Pazartesi raporunda, “Garantili büyük getiri vaatleri veya kripto para biriminizin katlanacağına dair iddialar her zaman dolandırıcılıktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Elon Musk adını kullanarak dolandırıcılık moda

Yıllardır, dolandırıcılar sosyal medya kullanıcılarını kripto para biriminden dolandırmak için Musk kılığına giriyorlar. Twitter gibi sitelerde, genellikle Musk’ın kendi hesabıyla aynı avatar resimlerini kullanarak ve kullanıcı adını biraz yanlış yazarak aldatıcı taktikler kullanıyoralr ve bu pek çok kişi üzerinde işe yarıyor. Musk gibi davranan dolandırıcılar, kurbanlardan daha büyük bir ödeme almaları karşılığında belirli bir cüzdan adresine para göndermelerini isteyerek bakiyelerini çalıyorlar. Dolandırıcılar, Twitter’ın aldatıcı hesaplara karşı politikasını ihlal ediyor, ancak moderatörler etkinliği dizginlemek için uğraşıyor ve platformda yaygın olmaya devam ediyor. 2 milyon dolarlık tutar, Pazartesi günü FTC tarafından yayınlanan kripto para birimi ile ilgili daha büyük bir raporda açıklandı.

Komisyon, geçen Ekim ayından bu yana, tüketicilerin kripto para dolandırıcılıklarında 80 milyon dolardan fazla kaybettiklerini ve “yıldan yıla on kattan fazla arttığını” bildirdi. Tüketiciler bu dolandırıcılıklardan ortalama olarak 1.900 dolar kaybediyor. Musk, geçen yaz Twitter’daki en büyük bitcoin dolandırıcılıklarından birinde hedef oldu. Twitter tarihindeki en büyük ihlallerden birinde, saldırganlar bir bitcoin dolandırıcılığını teşvik etmek için Musk, Başkan Barack Obama, Başkan Joe Biden, Bill Gates ve hatta Apple’a ait hesapları ele geçirdi. Saldırganlar, Twitter’ı tüm doğrulanmış kullanıcıların birkaç saat boyunca yeni tweet göndermesini engellemeye zorlayan dolandırma taktiği ile yaklaşık 120.000 $ aldı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...