Elon Musk açıkladı: ‘Bitcoin Madencilik Konseyi’ kuruluyor

Kripto para piyasasına yakınlığıyla dikkat çeken Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Bitcoin madenciliği konusunda yeni bir adımın atılacağını duyurdu. Uzun vadede kripto para madenciliğinin önündeki karbon salınımı sorununun ortadan kaldırabilecek bir çalışma yapılacak. Çalışmalar neler? Haberle ilgili detaylar yazımızda.

Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Bitcoin suçlamalarıyla sebebiyle, piyasalarda sert bir düşüş yaşanmıştı. Bitcoin madenciliğinin harcadığı enerji miktarı sebebiyle madencilik konusunda olumsuz yorumlarda bulunan ve sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla piyasayı etkileyen Elon Musk, kripto para madenciliğinin geleceği için umut vaat eden bir haber paylaştı.

Elon Musk’ın Twitter paylaşımı

Bitcoin madenciliği için çok fazla fosil yakıt kullanılması sebebiyle eleştirilerde bulunan ve Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını askıya alan Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüm. Mevcut ve planlanan yenilenebilir enerji kullanımını yaymayı ve dünya çapındaki madencilerden de bunu istemeyi taahhüt ettiler. Potansiyel olarak umut verici.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Bitcoin madenciliği yenilenebilir enerjiyle yapılacak

Elon Musk’ın yaptığı açıklamaya bakılırsa, Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerjiye odaklanılabilecek gibi görünüyor. Eğer bu durum gerçekleşebilirse ve dünya üzerinde kullanımı da artarsa, tüm dünyadaki kripto madenciliği önündeki önemli engellerden birinin kalkmasının yanı sıra belki de madencilik faaliyetlerinin önümüzdeki süreçte daha da artmasına şahit olabiliriz.

MicroStrategy CEO’sunun ev sahipliğinde gerçekleşen ve Bitcoin madencileri ile Elon Musk‘ın bir araya geldiği toplantı sonrası Musk’ın Tweet’inin hemen ardından MicroStrategy CEO’su ve kurucusu Michael Saylor, önemli bir açıklamayı paylaştı. Saylor, “Dün Elon Musk ve Kuzey Amerika’nın önde gelen Bitcoin madencileri arasında bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duydum. Madenciler, enerji kullanım şeffaflığını ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak için Bitcoin Madencilik Konseyi’ni kurmayı kabul ettiler.” ifadelerini kullandı.

Çin Merkez Bankası, geçtiğimiz haftalarda kripto paralar hakkında bir adım atmıştı. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, kripto varlıkların bir yatırım seçeneği olduğunu söyleyerek Çin’in kripto paralar için getirilecek düzenleyici politikalar üzerinde çalışmakta olduğunu söylemişti. Bu açıklamanın hemen ardından ülkedeki Bitcoin işlemlerine ve madenciliğine kısıtlamalar getirilmişti.

Önümüzdeki süreçte kripto madenciliği konusunda neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...