Elektrikli Araçlar Gerçekten Çevreci ve Zararsız mı?

Elektrikli araçlar genellikle gelecek olarak görülüyor. Büyük otomobil şirketleri gelecekte elektrikli araçlardan başka bir şey üretmeyi hedefliyor ve bazıları bu hedefe on yılın sonunda ulaşmayı hedefliyor. Kamyonetler, arabalar gibi geleneksel olarak sözde güç meraklıları olarak görülen arabaların hepsinin elektrik eşdeğerleri vardır. Amerika Birleşik Devletleri’ni yöneten hükümet de dahil olmak üzere, hükümetler altyapıyı iyileştiriyor, vergi teşvikleri sunuyor ve yollarda daha fazla elektrikli araç almayı amaçlayan politikaları yürürlüğe koyuyor. Ve elektrikli otomobilin başarısında açık bir çıkarı olan Elon Musk gibi günümüzün endüstriyel ikonları, konsepti sürekli olarak destekliyor. Musk kısa süre önce içten yanmalı motorları buhar motoruna benzeten bir tweet yayınladı – peki elektrikli araçlar çevreci ve zararsız mı?

Elektrikli Araçlar Tamamen Zararsız mı?

Bazı alternatifler mevcut olsa da, elektrikli arabalar, mevcut durumda en pratik karbon nötr kişisel ulaşım yöntemleridir. Bir elektrikli otomobil, kullanım ömrü boyunca, benzin eşdeğerine göre çevre üzerinde önemli ölçüde daha az etkiye sahip olacaktır. Ancak EV’ler, hareket halindeyken tam olarak “yeşil” değil. Üretim hattından çıktıkları anda, bu karbon nötr elektrikli otomobil aslında aynı fabrikada üretilebilecek gazla çalışan bir araçtan daha fazla iklim değişikliğine katkıda bulundu. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bu açığın kapanması da biraz zaman alabilir.

Elektrikli bir aracın aküsü ağaçlarda yetişmez ve bir benzinli otomobilin marş motorunu döndüren kurşun asitli aküden çok daha karmaşıktır. ABD Enerji Bakanlığı tarafından belirtildiği gibi, daha yeni araç türü, adından da anlaşılacağı gibi, diğer şeylerin yanı sıra lityum adı verilen bir element içeren lityum iyon piller kullanır. Lityum, Avustralya, Şili ve Çin dahil olmak üzere en büyük üreticilerle birkaç kıtada bulunan nadir bir toprak metalidir. Öğe, bir lityum pilin yaklaşık %11’ini oluşturur ve bu piller EV’lerin yanı sıra telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi birçok modern cihazda bulunur. Doğrudan çevresel etki açısından, lityum madenciliği kuraklıklarla bağlantılıydı, ancak bilim adamları hala Şili gibi yerlerde su kıtlığının suçlanıp suçlanmadığını araştırıyorlar. Pil üretiminde kullanılan diğer bir malzeme de, çoğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çıkarılan kobalttır.

Lityum Pil Üretmek Ne Kadar Komplike?

Madencilik sürecinin ürettiği emisyonlar ve yerel kirliliğin yanı sıra ulaşımla ilgili bir sorun da var. Tüm bu malzemelerin, bu çok ağır pillerin dünya çapındaki otomobil üretim tesislerine gönderilmeden önce, EV pillerinin büyük çoğunluğunu üreten Çin’e gönderilmesi gerekiyor. Sonuç olarak, pil üretimi, kullanılan enerjinin dörtte üçüne ve elektrikli bir aracın üretiminde (AAA aracılığıyla) üretilen emisyonların %70’ine kadarını oluşturur.

Bir araba üretmek çok yoğun bir süreçtir. Söz konusu hammaddeler – esas olarak çelik ve alüminyum – üretmek için çok fazla enerji gerektirir ve bitmiş piller gibi, arabaların fiilen yapıldığı fabrikalara sevk edilmeleri gerekir. Oradan, hammaddeler kaynaklanmadan ve cıvatalanmadan önce damgalanır, dövülür ve parçalara ayrılır. Pillerde kullanılanların bazılarına benzer nadir toprak malzemeleri de bir arabanın birçok elektrikli parçasında bulunabilir. National Geographic, bir otomobilin toplam emisyonunun %20’sinin o üretilirken ortaya çıkacağını tahmin ediyor.

Ham enerji açısından işler biraz daha iyi görünüyor. Her şeyi otomobil terimleriyle ifade etmek isterseniz, MotorBiscuit en iyi ihtimalle ortalama bir araba üretmek için kullanılan enerjinin kabaca 56.880 Megajoule olduğunu tahmin ediyor – bu da yaklaşık 474 galon gaz anlamına geliyor. Bu, ortalama yakıt deposunu yaklaşık 31 kez doldurmak için yeterlidir. Yani teorik olarak, yeni bir Tesla yerine kullanılmış bir araba satın alırsanız, sonraki 31 tanklık benzininizi sorunsuzca yakabilir ve EV’nin pillerini yapmak için kullanılan enerji sayesinde hala önde olabilirsiniz. Bunun ötesinde, işler elektrikli aracın gerçek yakıt kaynağına bağlı olacaktır.

Artan popülaritesine rağmen, elektrikli araçların hala pek çok olumsuz tarafı var. EV’nizi taktığınız priz herhangi bir güç üretmiyor, sadece sağlıyor. Pillerinizi şarj eden elektriğin nereden geldiği, yaşadığınız yere bağlı olarak farklıdır. İzlanda’da yaşıyorsanız, çevre açısından biraz kendini beğenmiş olmaya hakkınız var. İzlanda hükümeti, ülkenin kullandığı gücün neredeyse tamamının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini iddia ediyor. Son derece volkanik adada kullanılması oldukça kolay olan jeotermal enerji, bunun çoğunluğunu oluşturuyor.

Atlantik’in karşısında işler biraz farklı. Fosil yakıtlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin enerjisinin %60’ından fazlasını üretmek için kullanılırken, doğal gaz %38’den fazlasını üretmek için kullanılıyor. ABD Enerji Bilgi İdaresi, kömürün Amerikan enerji ihtiyacının beşte birinden fazlasını karşılamak için kullanıldığını da söylüyor. Sera gazı üretmeyen nükleer enerji de Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen gücün yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Nükleer enerji, çevre grupları arasında karışık bir üne sahiptir, bazıları onu en pratik temiz enerji çözümü olarak görürken, diğerleri üretilen nükleer atığın sözde yeşil faydalara değmeyeceği konusunda kararlıdır. Yenilenebilir enerji, toplam enerji üretiminin yaklaşık %20’sini oluşturur ve bunun yaklaşık yarısı rüzgardan üretilir. Bunlar bir bütün olarak ABD için toplamlardır ve enerji kaynakları eyalete göre değişir – Vermont en temiz ve Delaware en azından kelimenin enerji anlamında en kirli olarak kabul edilir.

Kısacası elektrikli araç kullanmanın yeterince çevresi olabilmesi için”elektriğin” nasıl üretildiği de önemli bir konudur.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...