Dünyanın en hızlı otomobillerini üreten markalar birleşiyor!

En hızlı spor otomobiller düşünüldüğünde akla gelen ilk markalardan olan Bugatti, dünyanın en hızlı elektrikli otomobillerini üreten Rimac ile ortak bir girişim kuracak! Haberle ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Volkswagen grubunun markalarından biri olan Bugatti ile Hırvatistan merkezli elektrikli hiper otomobil üreticisi Rimac arasında işbirliği yapılacağı iddiası uzun zamandır gündemi meşgul ediyordu. Bugün içinde yapılan açıklamayla birlikte bu iddia doğrulanmış oldu. Şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre, iki firmanın birleşerek Bugatti-Rimac isimli bir girişim kuracağı duyuruldu.

Bugatti ve Rimac sağladıkları anlaşmaya göre kaynakları ve uzmanlıklarını birbirleri ile paylaşacak. Ancak Bugatti-Rimac olarak adlandırılsa da her iki şirket de kendi modellerini kısıtlı sayıda da olsa üretmeye devam edecek. Rimac ise bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rimac, yaptığı açıklamada “Elbette ki bir Nevera alıp üstüne Bugatti logosu çakmayacağız.” ifadelerini kullandı. Yani iki şirket, ellerindeki imkanları kullanarak yepyeni bir model geliştirecek.

Bugatti-Rimac’ın merkezi Hırvatistan olacak

Ortak girişimin merkezi Hırvatistan’ın Zagreb kentinde olacak. 200 milyon euro’luk tesisin 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Kurulacak olan tesis hem Rimac hem de Bugatti hiper arabaları için araştırma ve geliştirme merkezi olarak kullanılacak.

Rimac’ın kurucusu Mate Rimac, yeni dönemde ortak girişimin CEO’luk görevini üstlenecek. Ayrıca Rimac grubu yeni firmanın %55 hisselerine sahip olacak. Volkswagen grubu ise hali hazırda Rimac grubunun %24 hissesine sahip

Porsche CEO’su Oliver Blume yapılan işbirliğiyle ilgili olarak, ”Bugatti’nin hiper otomobil işindeki güçlü uzmanlığını, Rimac’ın son derece umut verici elektromobilite alanındaki muazzam yenilikçi gücüyle birleştiriyoruz. Bugatti, ortak girişime gelenek açısından zengin bir marka, ikonik ürünler, sadık bir müşteri tabanı ve küresel bir bayi ağı katıyor. Rimac, teknolojiye ek olarak yeni geliştirme ve organizasyonel yaklaşımlara katkıda bulunuyor” şeklinde ifadelerde bulundu.

Fransa merkezli otomobil üreticisi, Rimac’ın elektrikli otomobil bilgi birikiminden yararlanacak ve onun mirasını sürdürme imkanına sahip olacak. Rimac da aynı şekilde en hızlı arabaların üretimi konusunda Bugatti’nin bilgisinden faydalanabileceği tahmin ediliyor. İşbirliği sonucunda ortaya çıkacak olan yeni araçların düşüncesi şimdiden otomobil tutkunlarını heyecanlandırmış durumda.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...