Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri: İlk Sırada Hangi Şirket Var?

Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan otomobil sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Günümüzde bir çok araba üreticisi var buda farklı tarza ve farklı bütçede otomobil bulmamıza olanak sağlıyor. Yazımızda gelirlerine göre dünyanın en büyük otomobil üreticileri ile ilgili detayları derledik.

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

10. Hyundai Motors

88.1 milyar dolar ile Hyundai Motors listemizin 10.sırasında. Hyundai, Güney Kore merkezli bir araç üreticisidir. Güney Kore’de Pazar payının yüzde 45’ine sahip. Genesis ve Kia markaları şirket tarafından tasarlanmakta ve üretilmektedir. Ülkemizde de en çok tercih edilen markaların başında gelmektedir.

9. Stellantis

Listenin 9. Sırasında 98.8 milyar dolar ile Stellantis gelmekte. Stellantis, Hollanda merkezli çok uluslu bir otomotiv üretim şirketidir. Bu şirket, Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall markalarının sahibidir.

8. SAIC Motor

Listenin 8.sırasında 106.7 milyar dolar ile Merkezi Çin‘de bulunan SAIC Motor Corporation Limited şirketi geliyor.

7. BMW Group

Listenin 7. Sırasında 112.8 milyar dolar ile BMW gelmekte. BMW, Almanya merkezli bir otomotiv şirketidir. Şirketin ürettiği markalar arasında BMW, MINI ve Rolls-Royce dünya çapında ilgi gören markalar yer alıyor.

6. Honda Motors

Listenin 6. sırasında 121.8 milyar dolar ile Japonya merkezli araç üreticisi Honda geliyor. Civic, Accord, Insight Hybrid, Passport, Odyssey ve Fit gibi modelleri üreten Honda Dünya’da ve ülemizde milyonlarca kişinin kullandığı bir otomobil markasıdır.

5. General Motors

Listenin 5. Sırasında 122.5 milyar dolar ile Genel Motors geliyor. Otomobil, kamyon ve araç parçaları üreten Amerikan şirket, GMC, Chevrolet, Cadillac ve Buick otomobil markalarının sahibidir.

4.Ford Motors

Listenin 4. Sırasında 127.1 milyar dolar ile Ford Motors gelmekte. Fusion, Mustang, Edge, Escape, F-150 ve Ranger gibi modellere sahip firma ayrıca araç kiralama hizmeti de sunmaktadır.

3. Daimler 

Listenin 3.sırasında 175.9 milyar dolar iler Daimler gelmektedir. Daimler Almanya merkezli küresel bir araç üreticisidir. Daimler, Mercedes-Benz, FUSO, Western Star ve birkaç marka için araç üretmektedir.

2. Toyota Motors

Listenin 2.sırasında 249.4 milyar ile Toyota Motors gelmekte. Corolla, Camry, 4Runner, Tacoma ve Prius, Toyota’nın mevcut araç modelleri arasında yer alıyor. Şirketin lüks otomobil üreten kolu olarak Lexus markası da yer alıyor.

1. Volkswagen Group

Ve listenin 1.sırasında 254.1 milyar dolar ile Volkswagen Group yer alıyor Binek araçlar, kamyonlar ve otobüsler dahil hafif ticari araçlar üreten şirket Tiguan, Golf, Jetta, Passat gibi modellere sahiptir. Porsche ve Audi, Volkswagen grubunun en tanınmış lüks markalarından ikisidir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...