Dodge Daytona SRT ve Tüm Özellikleri

En temelde otomobiller bir ulaşım aracıdır, kullanım amacı ise bir kişiyi veya bir grubu A noktasından B noktasına taşımaktır. Fakat otomobiller bazıları için bundan çok daha fazlasıdır, eğer bu yazıyı okuyorsanız siz de onlardan bir tanesisiniz. O zaman gelin Dodge’un yeni elektrikli konsept aracına daha yakından bakalım. Dodge Daytona SRT ve Tüm Özellikleri:

Dodge Daytona SRT Özellikleri

Dodge genel yapısı itibariyle güçlü içten yanmalı motorları ile biliniyor. Şirket kurulduğu dönemden bu yana Amerikan arabası denilince akla gelen ilk isimlerinden biri, ayrıca Chevrolet ve Ford’un direkt rakibi. Özellikle ikonik Charger ve Challenger modelleriyle tanınan marka 60’lı yılların ikinci yarısından beri oldukça etkin.

Güncel olarak Fiat çatısı altında faaliyetlerine devam eden Dodge, özellikle Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında boy gösteriyor. Elektrikli araçlara olan talep ve ihtiyaç günden güne artış gösterdiği için içten yanmalı motorların son kalesi olarak görünen Dodge da tarafını değiştirdi diyebiliriz. Peki ilk hamle olarak karşımıza çıkan Dodge Charger Daytona SRT elektrikli araçlar kulvarında rekabet edebilecek özelliklere sahip mi?

Daytona SRT’nin motoru, Banshee olarak adlandırılan 800 voltluk elektrik yapısına dayanıyor. Bir çok elektrikli araç ise ortalama 400 volt bir güce sahiptir, bu daha hızlı şarj ve daha hafif olma gibi artılar sağlıyor.

Fakat 800 volt olan güçlü modeller de bulunuyor, örnek vermek gerekirse Porsche Taycan, Audi e-tron GT, Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 gibi modellerden bahsedebiliriz.

Daytona SRT için herhangi bir güç verisi paylaşılmadı fakat iddialara göre içten yanmalı motora sahip olan kuzenlerine nazaran çok daha güçlü olacak. Dodge modellerinin geç hızlandığı yönünde bir anlayış söz konusu fakat bu gerçek değil, 2023 Charger SRT Hellcat Redeye modeli 0’dan 100’e sadece 3.5 saniye içinde çıkabiliyor.

Daytona ise elektrikli olacak ve bu çok daha fazla tork gücü anlamına geliyor, 3.5 saniye altında bir hızlanma masada demek bizce mümkün. Ayrıca bu devasa gücü dört çeker olarak sunacağı da söylentiler arasında. Daytona yıllardır süre gelen “Charger” modeli çatısı altında ilerleyecek.

Fratzonic Chambered Exhaust Egsoz Nedir?

Fratzonic Chambered Exhaust ismi verilen bir egsoz sistemi ile de SRT serisinin seslerini birebir taklit edebilecek. Kabin içerisine doğru bakacak olursak ise Dodge için devrim sayılabilecek değişimler bulunuyor. Markanın meraklıları firmanın iç dizayn konusunda rakiplerine nazaran ne kadar “yalın” olduğunu biliyorlar.

Stok olarak çoğu zaman küçük bir multimedya ekrana sahip olan Dodge modelleri konfor ve teknolojik açıdan da bir miktar geri kalıyorlardı. Fakat Charger Daytona 12.3 inç devasa bir multimedyaya sahip olacak, bunun yanında 16 inçlik dijital gösterge paneli de yer alacak.

Elektrikli araç alanında rekabet günden güne artıyor, Alman otomobil devleri birer birer bu sektör üzerine yoğunlaşırken Tesla gibi direkt bu alanda üretime odaklı ABD şirketleri de bulunuyor.

Peki sizce bu alanda hangi otomobil üreticisi daha başarılı ve üretken?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...