Çocuklara özel platform Youtube Kids, Türkiye’de kullanıma açıldı

Milyonlarca kişinin video izlemek için kullandığı bir numaralı uygulama olan Youtube, 7’den 70’e birçok yaş grubu tarafından kullanılıyor. Ancak Youtube’daki bazı içerikler çocuklar için uygun değil. Milyonlarca çocuğun kullandığı uygulamada uygunsuz içerikleri çocukların görmemesi adına Google kolları sıvadı ve çocuklara özel içerik platformu olan “Youtube Kids” adında bir uygulama yayınladı. Böylelikle çocuklar için yararlı, eğitici ve keyifli olan bütün içerikler bir uygulamada toplanmış oldu.

Bir süredir ABD ve Avrupa’da kullanımda olan uygulama, bugün itibariyle ülkemizde de kullanıma açıldı. Kids, çocukların öğrenme isteğini ve merakını desteklemeyecek zengin içeriklerle 20 Nisan 2021 itibarıyla Türkiye’de yayınlandı. An itibarıyla Kids, Türkiye’de masaüstü, iOS ya da Android cihazlar ile kullanılabiliyor.

Detaylar ile Youtube Kids

Youtube

106 ülkede 44 farklı dilde aileler ve çocuklar tarafından kullanılan Kids tamamen küçük yaştaki izleyicilere hitap eden ayrı bir uygulama olma özelliği taşıyor. YouTube’dan ayrı bir platform olan YT Kids, yetişkin içerikleri bulundurmuyor ve kendine özel bir web sitesine ve uygulamaya sahip olmakta.

Çocuklar için çok daha güvenli bir dijital ortam sunmayı vadeden YouTube Kids’te yaşa uygun içerik, uygulama zamanlayıcı ve içerik engelleme gibi önemli araçlar yer alıyor. Ayrıca, oyuncaklar ve oyunlaröğrenim ve hobiler, diziler ve çizgi filmler gibi farklı kategorilerden her çocuğun ilgisini çekebilecek içerikler, YouTube Kids’te kullanıma sunulmuş durumda.

Google Türkiye, Kids aracılığı ile Türkiye’deki çocuk içerik üreticileri destekleyeceğini ve Türkçe içeriklere sahip çocuk YouTube kanallarının Kids ile gösterilebileceğini açıkladı. Ebeveynler, YouTube Kids’te iş saatlerine ve çocuklarının ilgi alanlarına uygun filtreler uygulayabilecekler ve aileler, çocukları için koleksiyonlar oluşturarak yalnızca seçilen kanalların izlenmesini sağlamış olabilecekler.

Ayrıca Kids’in özellikleri ile birlikte bir video veya kanal engellendiği takdirde artık hesapta gözükmüyor. Platformda bulunan zamanlayıcı ise çocuklara izleme süresinin bittiğini söyleyerek ekran karşısında geçirilen süreyi kısıtlamanıza imkan sağlıyor. Böylelikle çocuklar için oldukça verimli bir uygulama haline gelmiş oluyor. Platform üzerinde birçok faydalı, geliştirici ve eğlenceli içerik çocuklar tarafından kullanılmayı bekliyor.

Youtube Kids platformuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...