Clubhouse artık sadece davetle değil!

Clubhouse uygulaması büyüyor ve genişliyor. Kurucu ortaklar Paul Davison ve Rohan Seth, bugün uygulamanın artık yalnızca davetli olmadığını duyurdu. Bir sözcü, şu anda yaklaşık 10 milyon kişinin bekleme listesinde olduğunu ve zaman içinde yavaş yavaş uygulamaya ekleneceklerini doğruladı. (Aslında, bugün milyonlarca kullanıcı eklenmeyecek, ancak görünüşe göre, yeniden kaydolmayı denerseniz, bunu yapabileceksiniz ve bu süreç çok da uzun sürmeyecek.) Haberlerin yanı sıra, Clubhouse yeni bir logo da gösterdi. Yeni uygulama simgesi: Justin “Meezy” Williams, rapçi 21 Savage’ın menajeri olacak.

Clubhouse

Clubhouse rakipleri çoğalıyor

Değişikliklerle ilgili bir blog yazısında, “Davet sistemi erken tarihimizin önemli bir parçası oldu” diyor. “Dalgalar halinde insanları ekleyerek, Çarşamba Oryantasyonlarımızda her hafta yeni yüzleri karşılayarak ve her Pazar Belediye Binası’nda toplulukla konuşarak, Clubhouse’u ölçülü bir şekilde büyütebildik ve eskiden olduğu gibi gibi şeylerin kırılmasını engelledik, ölçekli davrandık.” Bu değişiklik, Clubhouse’un DM ürünü Backchannel’ı piyasaya sürmesinden sadece bir hafta sonra, ekibin şu anda lansmanın ilk gününde 10 milyon mesaj gönderildiğini ve ilk hafta boyunca 90 milyondan fazla mesajı gördüğünü söylüyor. Tabii ki, uygulama açılışı artan rekabetin ortasında geliyor. Clubhouse ürününü geliştirip bir bekleme listesi edinirken, Twitter Spaces gibi diğer sosyal ses ürünleri herkese açıldı. Clubhouse rekabet etmek ve yeni kullanıcılar kazanmaya devam etmek istiyorsa, herkesin gerçekten erişebildiğinden emin olması gerekir. Bu yolculuğun bir parçası, iOS’a ek olarak uygulamayı Android’e getirmekti ve şimdi, yeni kullanıcı kaydı etrafındaki tüm kapıları ortadan kaldıran ikinci büyük adımı tamamladı.

Android’deki ilk çıkışından sonra, Clubhouse 10 milyon yeni kullanıcı ekledi. Lansman blogu ayrıca çoğu kullanıcının sadece dinlemekle kalmayıp odalarda da konuştuğunu, bunun da aktif katılım anlamına geldiğini söylüyor. Platform, yakın zamanda uygulamaya Backchannel’ı ekledi ve odadaki diğer üyelere mesaj göndermeyi mümkün kıldı.

Android uygulamasının piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Clubhouse CEO’su Paul Davison CNBC’ye, bekleme listesinde milyonlarca insanın daha olduğunu söyledi. Clubhouse’un artık herkese açık olması, bu kullanıcılar için iyi bir haber. Önümüzdeki aylarda kullanıcı sayısında da bir artış bekleyebiliriz.

Clubhouse’da sosyal, kapalı ve özel sesli sohbet odaları oluşturabilirsiniz. Aktif bir kullanıcıysanız, kulüpler oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Sosyal ses fikri o kadar benzersizdi ki uygulama ondan tamamen farklı bir alan yarattı. Öyle ki Twitter ve Facebook gibi büyük şirketler de Twitter Spaces ve Facebook Live Audio tarzı fikirler ile ortaya çıktı. Artan rekabete rağmen, Clubhouse istikrarlı büyümesini sürdürmeyi başardı ve sonuç olarak uygulama artık herkese açık. Sosyal medya platformları arasında kendine oldukça sağlam bir yer edindi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...