Ciri (Cirilla) Kimdir? The Withcer’ın En Önemli Karakteri mi?

The Witcher evrenini oyunlardan, kitaplardan veya diziden öğrenmiş olabilirsiniz. Oldukça geniş bir lora sahip olan bu evren, hayranları açısından “yazarı tarafından bile tam olarak yansıtılamıyor.” Birebir rakipleri arasında Yüzüklerin Efendisi, Game of Thrones gibi ciddi isimler bulunuyor. Peki dizide – hatta kitaplarda – bile “yüzeysel” olarak ele alınan Witcher evreninin en kritik karakterlerinden bir tanesi olan Ciri (Cirilla) kimdir?

Ciri (Cirilla) Kimdir?

Kısaca söylemek gerekirse Ciri, ana karakterimiz olan Geralt of Rivia’nın sürpriz kızıdır. Geralt’ın Ciri’nin babası olan Duny’nin veya diğer adıyla Emhyr var Emreis’in üzerindeki laneti kaldırınca; o dönem için verecek bir şey olmayan Emhyr bu yasaya başvurarak sürpriz hakkını kullandı.

Ciri’nin büyükannesi olan Kraliçe Calanthe bu duruma şiddetle karşı çıkarak durumu engellemek istese de ilerleyen dönemlerde Cintra’nın (Ciri’nin hanedanına üye olduğu ülke) düşmesi ile başka şansı kalmadı.

Ciri, aile ilişkilerinden daha çok sahip olduğu kadim kan ve bu kanın getirdiği güçler doğrultusunda önemli bir karakter dersek yanlış olmaz.

Ciri’nin Güçleri Ne? Kadim Kan Nedir?

Kadim kan (Hen Ichaer), Witcher evreninde en güçlü ırkı temsil edenlere verilen isimdir. Ciri’nin de mensubu olduğu bu kişiler, boyutlar arası kapı açayıp kapayabilir, ileri derecede büyü yapabilir ve yüksek güç gerektiren pek çok şeyi yapabilecek kabiliyete sahiptir. Witcher 3 Wild Hunt’da da konu edildiği gibi Ciri’nin Wild Hunt kumandanı Eredin tarafından istenme sebebi de boyutlar arası kapı açabilme yeteneğidir.

Lara Dorren’in soyundan gelen kadim kan sahibi kişiler, aynı zamanda elf de sayılır ve bu şekilde değerlendirilir. Witcher evreninde birden fazla ırk bulunduğu gibi birden fazla dünya da bulunur; çoklu evren konusu derinlemesine işlenmese de hikayenin temelinde bu yatar. Witcher dünyası, kürelerin birleşimi adı verilen big bang benzeri bir olay sonrasında oluşmuştur. Bu birleşim esnasında birden fazla Dünya birbiri içerisine girerek karakterlerimizin olduğu evreni oluşturuyor.

Ciri ve Witcher evreni hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşünceleriniz bizler için kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...