Cars Serisindeki Arabalar Gerçekte Hangi Araçlar?

Disney Pixar’ın 2006 yılında yaptığı Cars filmi tüm dünyada çok sevildi. Öyle ki bu film 7.2 ImdB puanı ile dünya çapında 460 milyon dolar gelir elde etmiş durumda. Yaklaşık 2 saat süren filmin içinde bir çok model araba bulunuyor. Filmi izledikçe de acaba bu arabalar gerçektede var mı diye düşünmeden duramıyoruz. Biz de sizler için arabalar filmindeki bazı ikonik karakterlerin gerçek hayattaki karşılığı olan araba modellerini derledik. Cars serisindeki arabalar gerçekte hangi araçlar?

Cars Karakterleri Gerçekte Hangi Araçlar?

1.Şimşek McQueen Hangi Araba? – Dodge SRT Viper

Başrolümüz McQueen film serisinde çok başarılı bir yarış arabasıdır. Beşi art arda olmak üzere 7 kez NasCar dünya şampiyonluğu vardır. McQueen’in esinlendiği araba ise Dodge SRT Viper. 8 litre motora, 505 beygir gücüne ve 590 nanometre torka sahip olan aracın ilk modeli 1992 yılında üretime geçmiştir.

2. Jackson Storm Hangi Araba? – Nissan Vision Gran Turismo

Üçüncü filmde yarışlara yeni nesil otomobillerin katılmasıyla beraber ilk yarışında iddialı olan Jackson storm çıkageldi. Storm ilk yarışında mcqueen’i son düzlükte geçerek birinciliği alır. Storm’un esinlenildiği otomobil Nissan 2020 Vision Gran Turismo. Nissan Avrupa’daki tasarım merkezinde bir grup genç tasarımcı için rüya bir proje olarak başladı.

3. Cruz Ramirez Hangi Araba? – 2017 Corvette Z06

Yine üçüncü filmde McQueen’in rehabilitasyon ve yarış antrenmanlarında ona yardımcı olan cruz ramirez ise 2017 corvette z06 den esinlenilmiş. 6 litre v8 motora sahip olan araç 0 kilometreden 100 kilometre hıza 3 saniyede çıkabiliyor.

4. Sally Hangi Araba? – Porsche 911

Şimşek McQueen’in müstakbel kız arkadaşı olan Sally Porsche 911’den esinlenilmiş. 3 litre 6 silindirlik motora sahip olan aracın çift turboya sahip.

5. King Hangi Araba? – 1970 Plymouth Superbird

Filmde artık yavaş yavaş son yarışlarını koşan ve emekliliğe ayrılacağndan bahseden King gerçek hayatta da bir yarış arabasıdır. 1970 Plymouth Superbird adlı yarış aracını lakabı King olan Strip Weathers kullanmıştır.

6. Hudson Hornet Hangi Araba? – 1951 Hudson Hornet

İlk filimde bulunan karakter aynı filmdeki ismi olan 1951 model Hudson Hornet adlı araçtan esinlenilmiştir. Ayrıca bu karakter de emekliliğinden önce 3 kez üst üste piston kupasını kazanmıştır.

7. Luigi Hangi Araba? Fiat 500

Filmdeki neşeli lastikçimiz luigi karakterini hepimiz çok severiz. Sadece Ferrari izlemesiyle de İtalyan olduğunu bildiğimiz luigi yine bir İtalyan arabası olan Fiat 500’den esinlenilmiştir.

8. Guido Hangi Araba? BMW Isetta 300

Guido ise luiginin en yakın arkadaşı ve mcqueen’in tek kişilik dev pit ekibi.  İlk filmde tek başına yaptığı pit stop yaklaşık 4 saniye sürmüştü. Günümüzde en hızlı pit stopları yapan 20 kişilik Redbull Formula 1 ekibinin elinde bulundurduğu rekor ise 1.82 saniye. Guido ise BMW Isetta 300’den esinlenilmiştir.

Cars Serisinde F1 Pilotları da Yer Alıyordu!

Listemizdeki 9. Ve 10. Sıraya formula 1 den konu açılmışken filmde rol almış şampiyonları koymamak da olmaz.

İlk filmin son sahnelerinde Luigi’nin dükkanına giren Ferrari F430 7 kez formula 1 dünya şampiyonu olan Micheal Schumacher’dir. Luiginin gerçek bir Micheal Sschumacher Ferrari’si diyip bayıldığı karakteri Micheal Schumacherin bizzat kendisi seslendirmiştir. Yine ikinci filmde galada mcqueen’in arkadaşı olan ve üçüncü filmde cruz ramirez’in telsizinden konuştuğu Hamilton 7 kez formula 1 şampiyonu olan Lewis Hamilton’dur. Lewis Hamilton da bu sahneleri kendisi seslendirmiştir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...