Call of Duty Serisi 3 Milyar $ Kazandırdı: Çalışanlar İşten Çıkarıldı

Call of Duty serisinin başarısından sorumlu stüdyolardan biri, Activision Blizzard’ın 2020’de 3 milyar dolar getirdiğini söylediği franchise üzerindeki çalışmaları için saatte 17 dolar kazandığı bildirilen QA test uzmanlarını işten çıkarıyor. Call of Duty üzerindeki çalışmaları ile tanınan Raven Software : Black Ops Cold War ve CoD: Warzone, Kotaku ve The Washington Post’un raporlarına göre, sözleşmeli QA test uzmanlarının üçte birini işten çıkardı.

Raven’s Associate Community Manager Austin O’Brien, ekip üyelerinin 28 Ocak’ta hala bir işleri olup olmayacaklarını öğrenmek için bireysel toplantılara çağrıldıklarını söyledi. Şimdiye kadar, şirketin QA test uzmanlarının yaklaşık üçte birini veya yaklaşık bir düzine kişiyi işten çıkardığı bildirildi, ancak daha fazlasının takip etmesi mümkün. Post, “kötü haber verildikten sonra herkese ‘yanlış bir şey yapmadığınız’ söylendi” diyen isimsiz birinden alıntı yapıyor.

Call of Duty Kazandı Çalışanlar Kaybetti

Bir çalışan savunma grubu olan A Better ABK, birçok çalışanın Activision Blizzard’dan yardım almadan iş için Wisconsin’e taşındığını söylüyor. O’Brien ayrıca şirketin, Activision’ın (Raven’ın sahibi) bir ücret yeniden yapılandırmasını tamamladıktan sonra ekip üyelerine zam alacaklarına söz verdiğini ve bunun acımasız bir şekilde gerçekleşebileceğini tweetledi: Kotaku, kalacak işçilerin alacaklarını bildirdi daha iyi avantajlar ve ikramiyeler ile birlikte saatte 17 dolardan 18,50 dolara bir artış görebileceğini belirtti.

Bloomberg muhabiri Jason Schreier, konuştuğu bazı testçilerin gelecek haftaya kadar durumlarını bilmeyeceklerini tweetledi, bu da muhtemelen tatillerini iş aramakla geçirip geçirmeyeceklerini öğrenmeden önce rahatsız edici bir hafta sonu geçirmeleri gerektiği anlamına geliyor. Stüdyo için bir QA test cihazı Salı gününe kadar bilmeyeceklerini tweetledi ve Kotaku, stüdyo geliştiricilerinin işten çıkarmaları resmi bir duyuru yerine ağızdan ağza öğrendiklerini bildirdi.

Activision Blizzard, Kotaku’nun işaret ettiği gibi, patlayan işlerin ortasında işçileri işten çıkarma modelini gösterdi. 2019 yılında, CEO Bobby Kotick’in 2018 mali sonuçlarının şirket tarihinin en iyisi olduğunu açıklamasının ardından şirket çalışanlarının yaklaşık yüzde 8’ini işten çıkardı. Haziran ayında, Kotick’in bir hissedar oylamasından sonra 155 milyon dolar aldığı bildirildi – bundan birkaç ay önce şirket, etkinlikleri yöneten yaklaşık 50 çalışanını işten çıkararak onlara üç aylık kıdem tazminatı ve 200 dolarlık Battle.net hediye kartı verdi. Gamesindustry.biz, Sledgehammer Games tarafından yapılan ve Activision tarafından yayınlanan Call of Duty: Vanguard’ın 2021’deki en büyük ikinci oyun lansmanı olduğunu bildirdi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...