Telegram, Brezilya Genelinde Yasaklandı: İşte Şok Eden Nedeni!

Telegram, Brezilya genelinde yasaklandı! Peki bu yasak neden geldi?

Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla birlikte Brezilya’da yasaklanan popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’ın neden yasaklandığı merak konusuydu. Bunun üzerine Telegram’ın bir açıklama yapması bekleniyordu. Yapılan açıklama ise yok artık dedirtecek cinsten oldu.

Telegram, yasaklanma sebebinin posta karışıklığından dolayı olunduğunu şirketin gelen mahkeme isteklerinden haberinin olmadığını, bundan dolayı da Telegram’ın ülkede yasaklandığı belirtti.

Telegram, Brezilya Genelinde Posta Karışıklığı Yüzünden Yasaklandı!

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Brezilya Yüksek Mahkemesinin, uygulamayı neden yasakladığına dair bir açıklama yaptı. Mahkemenin uygulamayı yasaklamasının sebebinin, şirketinin yanlış e-posta adresini kontrol etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Durov, şirketinin mahkemeden gelecekteki yayından kaldırma taleplerini özel bir e-posta adresine göndermelerini istediğini ancak mahkemenin bu taleplerini görmediklerini ve dolayısıyla  buna uymayarak eski genel amaçlı e-posta adresini kullanmaya devam ettiklerini söyledi. Bundan dolayı da Telegram bir şekilde mahkemenin gönderdiği postayı kaçırdığını belirtti.

Açıklamadan sonra kapatılma sebebinin posta karışıklığından olunduğu, şirketin gelen mahkeme isteklerinden haberi olmadığı, bundan dolayı da Telegram’ın ülkede yasaklandığı anlaşıldı.

Telegram CEO’SU Durov’un yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

Görünüşe göre telegram.org kurumsal adreslerimizle Brezilya Yüksek Mahkemesi arasında giden e-postalarla ilgili bir sorunumuz var. Bu iletişimsizlik sonucunda mahkeme, Telegram’ın yanıt vermediği gerekçesiyle yasaklanmasına (Brezilya’da) karar verdi. Ekibimiz adına, ihmalimiz için Brezilya Yüksek Mahkemesinden özür dilerim. Kesinlikle daha iyi bir iş yapabilirdik.

Şubat ayı sonlarında daha önceki başka bir mahkeme kararına uyduk ve kendilerine gelecekteki yayından kaldırma taleplerini özel bir e-posta adresine göndermelerine dair bir öneriyle yanıt verdik. Maalesef, yanıtımız kaybolmuş olmalı. Çünkü mahkeme bize ulaşmak için daha sonraki girişimlerde eski genel amaçlı e-posta adresimizi kullandı. Sonuç olarak, Mart ayı başlarında, takip amaçlı bir yayından kaldırma talebi içeren kararlarını kaçırdık. Neyse ki şimdi bulduk ve işledik. Bugün mahkemeye başka bir rapor sunduk.

On milyonlarca Brezilyalı, ailesi, arkadaşları ve meslektaşları ile iletişim kurmak için Telegram’a güvendiğinden, mahkemeden, Brezilya’da bir temsilci atayarak durumu düzeltmemize izin vermek için kendi takdirine bağlı olarak kararını birkaç gün ertelemeyi düşünmesini rica ediyorum. Bunun gelecekteki acil sorunlara daha hızlı dönüş yapmamızda etkisi olacaktır.

“Son 3 hafta, dünya ve Telegram için eşi görülmemiş bir şekilde geçti. İçerik denetleme ekibimiz pek çok yerden gelen isteklerle dolup taştı. Ancak, güvenilir bir iletişim kanalı kurulduğunda, Brezilya’da yasa dışı olan herkese açık kanallar için yayından kaldırma isteklerini verimli bir şekilde kontrol edebileceğimizden eminim.

Konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde Brezilya mahkemesinin bir sonuca varması bekleniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...