Boeing Starliner Test Uçuşu 2022’ye Ertelendi

NASA, Boeing Starliner uzay aracında oksitleyici izolasyon valfi sorunu üzerinde çalışmaya devam ettiği için NASA’nın gerçekleştireceği test uçuşu lansmanını resmi olarak gelecek yıla kadar ertelediğini duyurdu.

NASA, bir blog yazısında, görev için potansiyel fırlatma pencerelerini değerlendirmeye devam ettiğini söyledi: “Ekip şu anda 2022’nin ilk yarısında donanım hazırlığı, roket manifestosu ve uzay istasyonu mevcudiyeti bekleyen fırsatlar için çalışıyor.”.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stitch, uzay aracının erişilmesi kolay olmayan kısımlarını etkileyen ve “etkili bir şekilde incelemek için metodik bir yaklaşım ve sağlam mühendislik” gerektiren “karmaşık bir konu” olduğunu ekledi.

Boeing Starliner test uçuşu 2022’ye kaldı

Boeing’in Starliner’ı, NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonu‘na ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yolcu almak için tasarlanmış iki araçtan biridir; Diğeri ise SpaceX tarafından geliştirilen Crew Dragon kapsülü. NASA, her şirketin mürettebatsız bir test uçuşu başlatmasını ve ardından sürecin bir parçası olarak mürettebatlı bir test uçuşu yapmasını istedi. Starliner şimdiye kadar yalnızca bir mürettebatsız uçuş gerçekleştirdi, ancak ISS’ye ulaşmadan önce yazılım sorunları yaşadı.

Boeing, mürettebatsız bir uçuş için ikinci bir girişimde yaz boyunca Starliner’ı yolcusuz uçurmayı ummuştu, ancak kalkıştan saatler önce şirket, uzay aracının bazı tahrik valflerindeki sorunları buldu ve NASA fırlatmayı iptal etti.

Bu haftanın başlarında NASA, yaklaşan Starliner uçuşlarında uçması gereken iki astronotu, bunun yerine yaklaşan bir SpaceX uçuşuna atadığını duyurdu. Nicole Mann ve Josh Cassada, şu anda 2022 sonbaharında yapılması planlanan Uluslararası Uzay İstasyonuna beşinci insanlı SpaceX görevinde yer alacaklar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...