BMW Modelleri İçin Radikal Android Auto ve Apple CarPlay Kararı!

BMW, tedarik zincirini etkileyecek olan radikal bir Android Auto ve Apple CarPlay kararı aldı! Peki bu alınan karar ne ve modeller nasıl etkilenecek?

Automotive News Europe’un raporuna göre, devam eden çip sıkıntısı nedeniyle BMW, Android Auto veya Apple CarPlay’e sahip olmayan bazı araçları piyasaya sürüyor. Şirketin Automotive News Europe’a yaptığı açıklamaya göre BMW, tedarikçilerini değiştirerek Android Auto veya CarPlay’i tam olarak desteklemeyen bir çip kullanmaya başladı. Sonuç olarak şirket yaptığı açıklamada, etkilenen araçların kablosuz olarak “en geç Haziran ayı sonuna kadar” bir yazılım güncellemesi alacağını sözlerine ekledi.

Bazı BMW Modelleri İçin Android Auto ve Apple CarPlay Kararı

BMW, Android Auto ve Apple CarPlay’in hangi araba modellerinde olmayacağını veya kaç tane olduğunu belirtmedi, ancak üretim kodunda “6P1” olan araçların Android Auto veya Apple CarPlay ile gelmeyeceğini söylüyor. Automotive News Europe, ABD, İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa’dan sürücülerin yeni araçlarını herhangi bir işlev olmadan aldıklarını bildirdiklerini söylüyor.

Bu, BMW’nin çip sıkıntısı nedeniyle yaptığı ilk fedakarlık değil. Geçen Kasım ayında BMW, dokunmatik ekranları ve yedek asistan özelliği olmayan bazı yeni araçlarının sevkiyatını durdurduğunu doğruladı ve etkilenen sürücülere karşılığında 500 $ kredi verdi.

Ancak bu durum beklendiğinden de kötü bir hale yol açabilirdi. Automotive News Europe’un belirttiği gibi, Mercedes-Benz benzer bir ikilemle karşı karşıya kaldığında, bazı araçlara gerekli çipleri dahil etmemeyi seçti ve bu noktada müşteriler araçlarını daha sonra bu çipleri takmak için tekrardan teslim etmek zorunda kalacaklardı.

General Motors gibi diğer otomobil şirketleri de çip sıkıntısından büyük ölçüde etkilendi. GM, bir dizi araçtan kablosuz şarjı düşürdü, bazı kamyonlarından bir yakıt yönetim modülünü kaldırdı ve 2022 Cadillac Escalade’de sürücüsüz Süper Yolculuk özelliğini kesti. Daha yakın zamanlarda, Ford, arka ısıtma ve klima kontrolleri olmayan Explorer SUV’larını geçici olarak nakliye etmeye ve satmaya başladı.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, bir dizi endüstriyi farklı şekillerde etkileyen çip sıkıntısının 2024’e kadar sürebileceğini açıklamıştı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...