BMW, elektrikli otomobil pazarında başarısız!

BMW, önümüzdeki aydan itibaren ABD’de i3 elektrikli hatchback satışını durduracak. BMW i3 Amerikan otomobil alıcılarının devasa ve yüksek kamyonlar ve SUV’lere yönelik doyumsuz iştahının kurbanı olan en son küçük boyutlu araç olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak 2013 yılında piyasaya sürülen i3, BMW’nin ilk gerçek elektrikli aracıydı. Her zaman uzun yolculuklar için tasarlanan her şeyden çok bir şehir otomobili olması amaçlanan i3, mütevazı 170 beygir gücü ile 22 kWh pilden 80 mil menzile ulaşabiliyor. 2017 güncellemesinden sonra pil kapasitesi yüzde 50 artarak 33 kWh’ye yükseldi ve menzili 113 mile çıkartıldı.

BMW

BMW i3 kağıt üstünde başarılı bir otomobil

Çılgın, fütürist ve kutuplaştırıcı tasarımı sahip olmasına rağmen hiçbir zaman bir satış gücü olmayan i3, zamanla kesinlikle bir kült geliştirdi. i3, gelişmekte olan elektrikli pazarında kendine bir yer edinmeyi başardı ve istatisliklere göre, BMW piyasaya sürdüğünden beri dünya çapında yaklaşık 100.000 adet sattı. I3, buna rağmen pek başarılı bir model olarak önümüze çıkmadı ve Amerika pazarında dağıldı. BMW Blog’a göre, i3’ün ABD envanteri, son 12 ayın en düşük noktasındaydı ve müşteriler genellikle bir üretim noktasını güvence altına almakta güçlük çekiyordu. Geçen yıl sadece 1.052 adet i3 satıldı.

Bir BMW sözcüsü bir e-postada, i3’ün ABD üretiminin Temmuz 2021’de sona ereceğini doğruladı. Sözcü, “2013 yılında piyasaya sürüldüğü sırada BMW i3, elektrikli araçlar ve hafif yapı alanında öncü bir anı temsil ediyordu” dedi. “Dünyanın ilk amaca yönelik elektrikli otomobillerinin yalnızca BMW i3’ü değil, aynı zamanda aracın yapımında karbon fiber takviyeli plastik ve alüminyumun kullanılması onu gerçekten benzersiz kıldı.” i3’ün “başarısı”, birlikte otomobil üreticisinin elektrikli otomobiller için erken satış ivmesini yeniden yakalama çabasında öncülüğü temsil eden BMW iX SUV ve i4 sedan’ın yakında piyasaya sürülmesi için zemin hazırlamaya yardımcı oldu.

BMW hayranları, otomobil üreticisinin bu otomobillerin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda i3 veya plug-in hybrid i8 spor otomobilinin haleflerini asla yapmadığı için hayal kırıklığına uğradı. Ancak şirket, temeldeki elektrik teknolojisini yineliyor. Bu yeni nesil teknoloji sadece iX SUV ve i4 sedan’ı değil, aynı zamanda Çin yapımı iX3’ü de (şu anda resmi olarak ABD’ye yönelik değil) çalıştıracak. Tabii ki, iX ve i4, yaklaşık 44.000 dolardan başlayan fiyatı ile i3’ten daha pahalı olacak. Temel model i4 55.400 dolardan başlayacak, iX’in ise 83.200 dolara satılması bekleniyor. Her iki elektrikli araç da 2022’nin başlarından itibaren ABD’de satışa sunulacak.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...