BMW elektrikli motorunu tanıttı! İşte detaylar

BMW’nin Motorrad bölümü, şirketin büyük bölümü dikkatini elektrikli araçlara çevirdikçe, son birkaç yıldır bazı çılgın konseptler üzerine iyiden iyiye düşmeye başladı. En yenisi aynı zamanda güncel ve minimalist bir çalışma olan CE 02 mini motor. Bu hafta Almanya’daki IAA Mobilite konferansından önce piyasaya sürülen CE 02, BMW‘nin daha büyük konsept motosikletleri için beslediği fütürist hislerin bir kısmına sahip küçük bir iki tekerlekli motor. Aslında üretime giren CE 04 dahil olacak. Gümüş ve siyah ve “teknoid tipografi” ile kaplanmış minimalist tasarım, bir bilimkurgu filmi setinden fırlamış gibi görünüyor.

CE 02, bisikletin saatte yaklaşık 90 kilometre (saatte yaklaşık 56 mil) maksimum hıza ulaşmasına yardımcı olabilecek 11kW kayış tahrikli bir motora sahiptir. BMW pil kapasitesini paylaşmıyor, ancak CE 02’nin tam şarjla yaklaşık 90 kilometre gidebileceğini iddia ediyor.

BMW

BMW elektrikli motorlar üzerinde çalışıyor!

Bu motorda pedal yok, ancak BMW elektrikli motorda ayak dayama yerleri olacağını söylüyor – fotoğraflarda herkesin kullandığı tek ayak dayama yeri bisikletin alt tarafına klipslenmiş bir kaykay. (Bu konseptin ilerleyen yıllarda oldukça tutulabilecek bir şey olduğu düşünülüyor.) Yuvarlak bir LED far yolu aydınlatırken, gidonlar arasındaki küçük bir ekran hız ve pil durumu gibi temel bilgileri sunar. BMW, “Aksi takdirde teknoloji kasıtlı olarak kısıtlanır ve” diyor. Tüm paket 120 kilogram (yaklaşık 265 pound) ağırlığındadır.

Bu günlerde şık görünümlü elektrikli mopedler ve mini bisikletler sıkıntısı yok – Super73 tek başına fikir üzerinde milyonlarca dolar topladı – ancak şirket bunu yapmaya karar verirse BMW’nin CE 02’si muhtemelen bir miktar başarı bulabilir. Görünüşü güzel duruyor ve bir şehirde gezinmek için yeterli görünüyor.

Gün geçtikçe artan elektrikli trendiyle birlik kamyon ve tır kadar büyük araçlar dışında bu tarz küçük taşıtlara kadar pek çok araç sektöre giriş yapıyor. Pek çok markanın da bu alanlarda çalıştığını düşünürsek rekabet gittikçe kızışıyor. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...

Gigafactory Nedir? Tesla’nın Devasa Fabrikaları

Gigafactory, dünyanın en büyük lityum iyon pil fabrikasıdır. Tesla Motors tarafından kurulan bu fabrika, sadece elektrikli araçlar için değil, aynı zamanda evler için enerji...