BMW elektrikli motorunu tanıttı! İşte detaylar

BMW’nin Motorrad bölümü, şirketin büyük bölümü dikkatini elektrikli araçlara çevirdikçe, son birkaç yıldır bazı çılgın konseptler üzerine iyiden iyiye düşmeye başladı. En yenisi aynı zamanda güncel ve minimalist bir çalışma olan CE 02 mini motor. Bu hafta Almanya’daki IAA Mobilite konferansından önce piyasaya sürülen CE 02, BMW‘nin daha büyük konsept motosikletleri için beslediği fütürist hislerin bir kısmına sahip küçük bir iki tekerlekli motor. Aslında üretime giren CE 04 dahil olacak. Gümüş ve siyah ve “teknoid tipografi” ile kaplanmış minimalist tasarım, bir bilimkurgu filmi setinden fırlamış gibi görünüyor.

CE 02, bisikletin saatte yaklaşık 90 kilometre (saatte yaklaşık 56 mil) maksimum hıza ulaşmasına yardımcı olabilecek 11kW kayış tahrikli bir motora sahiptir. BMW pil kapasitesini paylaşmıyor, ancak CE 02’nin tam şarjla yaklaşık 90 kilometre gidebileceğini iddia ediyor.

BMW

BMW elektrikli motorlar üzerinde çalışıyor!

Bu motorda pedal yok, ancak BMW elektrikli motorda ayak dayama yerleri olacağını söylüyor – fotoğraflarda herkesin kullandığı tek ayak dayama yeri bisikletin alt tarafına klipslenmiş bir kaykay. (Bu konseptin ilerleyen yıllarda oldukça tutulabilecek bir şey olduğu düşünülüyor.) Yuvarlak bir LED far yolu aydınlatırken, gidonlar arasındaki küçük bir ekran hız ve pil durumu gibi temel bilgileri sunar. BMW, “Aksi takdirde teknoloji kasıtlı olarak kısıtlanır ve” diyor. Tüm paket 120 kilogram (yaklaşık 265 pound) ağırlığındadır.

Bu günlerde şık görünümlü elektrikli mopedler ve mini bisikletler sıkıntısı yok – Super73 tek başına fikir üzerinde milyonlarca dolar topladı – ancak şirket bunu yapmaya karar verirse BMW’nin CE 02’si muhtemelen bir miktar başarı bulabilir. Görünüşü güzel duruyor ve bir şehirde gezinmek için yeterli görünüyor.

Gün geçtikçe artan elektrikli trendiyle birlik kamyon ve tır kadar büyük araçlar dışında bu tarz küçük taşıtlara kadar pek çok araç sektöre giriş yapıyor. Pek çok markanın da bu alanlarda çalıştığını düşünürsek rekabet gittikçe kızışıyor. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...