Blue Origin uzay yolculuğu için bilet satışına başlıyor

Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos‘un sahip olduğu Amerikan havacılık ve uzay şirketi Blue Origin, büyük bir ilke imza atıyor. Şirketin resmi Twitter hesabından paylaşılan bir videoda uzay turizmi roketi New Shepard‘ın uçuşları için bilet satılmaya başlanacağı duyuruldu. Özel uzay şirketi, biletlerin nasıl alınabileceğine dair ayrıntıları ise ilerleyen günlerde paylaşacak.

Blue Origin şirketi, New Sephard’ı lansmanda duyurduğundan beri gerçekleştirdiği test uçuşlarının neredeyse tamamını başarıyla tamamladı. Ancak bu zamana kadar yapılan bu uçuşlarda herhangi bir mürettebat yer almamıştı. Daha sonra yapılacak olan uçuşlarda ise astronotlar yer alacak.

Aynı anda 6 kişi yolculuk yapabilecek

New Shepard aracı, aynı anda 6 kişiyi rahatça götürebilecek şekilde tasarlandı. Kapsülün, yolculara bir manzara sunması için devasa pencereleri bulunuyor. Ayrıca kapsülün içinde bulunan yolcular belli bir süre yerçekimsiz ortamda bulunma şansına da sahip olacaklar. Maksimum yüksekliğine ulaşan kapsül, dünyaya geri dönecek ve Blue Origin‘in Batı Teksas‘taki uzay merkezine yakın bulunan çöle paraşütlerle inişini sürdürecek. Yolculuğun 10 dakikadan biraz daha fazla olacak ve bu harika deneyimi yaşayacak yolcuları dünyanın 160 kilometre yukarısına götürecek. Uzay şirketi daha önce yaptığı paylaşımlarla sürecin nasıl işleyeceğine dair akıllarda bir fikir oluşturabilecek bilgiler yayınlamıştı.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin’den henüz bilet fiyatlarına dair bir duyuru yapmadı. Ancak ilk mürettebat lansmanında halka açık bir müzayedenin olacağı belirtiliyor. Çevrimiçi olacak olan açık artırmanın 19 Mayıs‘a kadar süreceği ve tekliflerin 50 bin dolara kadar çıkabileceği düşünülüyor. Şirket ek kimlik bilgileri ve daha yüksek teklifler için 10 bin dolar depozito talep edecek.

Jeff Bezos’un uzay girişimi Blue Origin, ilk astronot ekibini 20 Temmuz’da uzay turizmi roketi New Shepard ile uçuracak. İlk kez uzaya ne zaman sivil yolcuların taşınacağı hakkında ise şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un girişimi olan Blue Origin’in bu projeyle en büyük rakibi SpaceX’e kafa tutacak gibi görünüyor. Gelecekte ise bizleri sıkı bir uzay yarışının beklediğini söyleyebiliriz.

Diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...