Bitcoin ve Piyasalarda Devasa Düşüş! Peki Sebep Ne?

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği üzere bütün piyasa düşüş yaşadı. Bitcoin %8 gibi ciddi bir gerileme ile 36 bin dolar civarlarına çekildi ve beraberinde bütün altcoinler düşüş kaydetti. Bitcoin’in bu şekilde düşmesi toplam piyasa değerine büyük bir darbe indirerek destek seviyesine kadar geriletti. Peki bu durum ne kadar sürecek? Düşüşün sebebi ne? Bu soruların cevaplarına bakacağız.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz günlerde 4 Mayıs tarihinde FED faiz kararını açıkladı ve 0.50 baz puan artışa karar verdi. Bu artış 2000’li yıllarda görülmemiş bir oran olarak tarihe geçti. Beraberinde 10 yıllık Amerika Birleşik Devletleri tahvili büyük ilgi görmeye başladı. (Temelde riski minimum bir yatırım olduğu için) Durum bu olunca Dünya’nın en büyük şirketlerinden, Euro’ya, altına ve kripto paralara kadar her şey düşüş kaydetti.

Lider altcoin birimi olan Ethereum ise 2700 dolara kadar geriledi. Hemen hemen bütün altcoin’lerin düşüş yaşadığı bu dönemde Bitcoin son 6 haftadır kırmızı mum ile kapatıyor. Genel kanı ise bu fiyatların artık dip olduğu ve Bitcoin’deki düşüşün sonlandığı yönünde. Hatta bazı fenomenlere göre bu %8’lik düşüş sadece bir “silkeleme”den ibaret.

En Büyük Şirketler 620 Milyar $ Değer Kaybetti!

Amerika’nın en büyük şirketlerinin yer aldığı S&P 500’deki düşüşler dukak uçuklattı:

  • Apple: %5,57
  • Microsoft: %4,36
  • Amazon: %7,56
  • Tesla: %8,33
  • Google: %4,75
  • NVIDIA: %7,33
  • Berkshire Hathaway: %2,48
  • Meta (Facebook): %6,77
  • UnitedHealth Group Incorporated: %2,54
  • Johnson & Johnson: %1,91

Daha önce de dediğimiz gibi bu düşüşler dünya genelinde ve bütün piyasalarda yaşanıyor. Şu an değer kazanan tek varlık Dolar olarak karşımıza çıkıyor ve uzun süredir güçleniyor. ABD’de enflasyonun 40 yılın en tavan seviyesine çıkması beraberinde faizlerin artırılmasına sebebiyet verdi. Sizce düşüşler ne kadar daha devam edecek?

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...