Bitcoin balonu patladı mı?

Son 3 haftadır oldukça kötü bir hafta geçiren kripto para piyasası aşağı yönlü hareketlerine devam ediyor. 42 bin dolar desteğini günler önce kaybeden Bitcoin şimdileri 42 bin doları direnç olarak bile göremiyor. An itibari ile 35.000 dolar seviyelerinde olan Bitcoin, bireysel ve küçük yatırımcıların gözünü korkutuyor. Pek çok kişi zarar ile pozisyonunu kapatırken, short pozisyon açanların sayısı da azımsanacak durumda değil.

Piyasayla ilgili üst üste gelen olumsuz açıklamalar bu düşüşün en büyük sebebi olarak gösteriliyor, Japonya Merkez Bankasından gelen açıklama da bu durumu tetikledi.

Bitcoin

Bitcoin karşıtı açıklamalar devam ediyor!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, düşüşte olan Bitcoin’e karşı ciddi şekilde olumsuz açıklamalarda bulunarak diğer Merkez Bankalarına katıldı. Haruhiko, Bitcoin’in yükselmesine karşı çıktı, “Ticaretin çoğu spekülatif ve oynaklık olağanüstü yüksek.”

Merkez bankaları, Bitcoin’in yaşadığı düşüşünü kripto ve blockchain’e karşı kullandı ve olumsuz açıklamalarda bulundular. Haruhiko’nun sözleri de diğer Merkez Bankalarının açıklamalarına oldukça benzerdi. ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Nisan ayında kripto para birimlerinin sadece spekülasyona alet olduklarını iddia etmişti . Aynı dönemlerde Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kripto paraların gerçek birer yatırım olmaktan çok uzak olduğunu söylemişti.

Cuma günü Bitcoin, 10 oranında değer kaybetti ve $35 bin dolar seviyesinden işlem gördü. Bu 19 Mayıs tarihinden beri görülen en büyük günlük düşüşlerden bir tanesiydi. Bu hareketle beraber Bitcoin piyasa değeri $673 milyar dolar olurken toplam kripto para piyasalarındaki değerinin oranı 42,91% şeklinde bir gerileme yaşadı. Bitcoin’in gördüğü en yüksek piyasa değeri ise 1.1 trilyon olarak belirlenmişti. Bitcoin, geçtiğimiz 24 saat içinde $35.446 dolar ile $38.844 dolar seviyeleri arasında alıcı buldu . Lider kripto para, geçtiğimiz yedi gün içinde 11,3% gerileme yaşadı ve 24 saatlik işlem hacmi düşüş yaşarken toplam hacme göre 32,99% oranında da düşüş kaydedildi. Bitcoin, geçtiğimiz hafta 31 bin dolar ile 40 bin dolar seviyeleri arasında işlem gördü. Bitcoin’deki bu düşüşün ne kadar süreceği ise belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...