Bilgisayarınızın Windows 11 ile Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayarınız yeni işletim sistemi Windows 11 ile uyumlu mu? İşte öğrenmek için tüm seçenekler!

Windows 11 geçen ay kullanıma sunuldu ve önemli uyumluluk sorularıyla geldi. Uyumlulukla ilgili belirsizlik, Microsoft’un yaz boyunca altı yıl içinde ilk büyük Windows işletim sistemi yükseltmesini açıklamasından bu yana birçok PC kullanıcısı arasında ortak bir tema olmuştur. Ancak şirketin bir blog gönderisinde söylediğine göre, Windows 11 çoğu bilgisayarla çalışmalıdır. Bununla birlikte, Windows 11’in çıkış tarihi gelip geçmiş olsa da, bazı uyumlu cihazlar henüz yükseltmeyi almayacak.

Can sıkıcı bir şekilde, Microsoft’un cihaz uyumluluğunu belirlemeye yönelik kendi aracı – PC Sağlık Kontrolü uygulaması – Microsoft Windows 11’i ilk duyurduğunda düzgün bir şekilde çalışmıyordu (insanlara cihazlarının neden uyumlu olmadığı hakkında yeterli bilgi vermediği raporları vardı.), bu nedenle şirket uygulamayı geçici olarak kaldırdı. Ancak Microsoft’un PC Sağlık Kontrolü şimdi tekrar çevrimiçi ve çalışır durumda. Uygulama, bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını size söyleyecektir.

Ancak cihazınızın ücretsiz Windows 11 güncellemesiyle çalışıp çalışmayacağını kontrol etmenin tek yolu bu değil.

Bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını görmek için Microsoft’un PC Sağlık Kontrolü uygulamasını kullanın

Bilgisayarınızın Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını test etmek için bu adımları izleyin.

  • Microsoft’un PC Sağlık Kontrolünü indirin. Dosyayı açın, hizmet şartlarını kabul edin ve Yükle’ye tıklayın. PC Sağlık Kontrolünü Aç yazan kutunun işaretlendiğinden emin olun ve Bitir’e tıklayın.
  • Açılan uygulama ana sayfasında “Bir bakışta bilgisayar sağlığı” yazıyor. En üstte, “Windows 11 Tanıtımı” yazan bir kutu bulunur. Şimdi kontrol et’i tıklayın.

Makineniz uyumlu değilse, aşağıda daha fazla bilgi içeren “Bu bilgisayar şu anda Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamıyor” yazan bir mesaj alırsınız.

Makineniz uyumluysa Windows 11 güncellemesini ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Seçenek 2: Windows 11 uyumluluğunu kontrol etmek için WhyNotWin11 uygulamasını deneyin

WhyNotWin11 adlı açık kaynaklı bir uygulama, PC Health Check uygulamasına iyi bir alternatiftir. Microsoft’a bağlı olmayan bir geliştirici tarafından oluşturulan Github uygulaması daha az kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir, ancak size daha fazla bilgi vermeli ve çeşitli olası uyumluluk sorunları hakkında daha fazla ayrıntıya girmelidir.

Seçenek 3: Microsoft’un Windows 11 için sistem özellikleri listesini kontrol edin

Mevcut bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını belirlemek için Microsoft’un web sitesindeki bu sistem özellikleri listesine veya aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz. Makineniz uyumluysa, Windows 11 güncellemesini kullanıma sunulduğunda ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Windows 11’i çalıştırmak için sistem gereksinimleri nelerdir?

Bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırabilmesi için en az 4 GB RAM, 64 GB depolama ve 9 inçten büyük 720p ekran gibi sahip olması gereken bazı gereksinimler bulunuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...