Biden Siber Güvenlik Bütçesini Onayladı: Yatırım Nereye Gidecek?

Pazartesi günü, Başkan Biden, geniş bant internet erişimini genişletmek ve elektrik şebekesini güçlendirmek için milyarlarca dolar yatırım yapmanın yanı sıra ülkenin yollarını ve köprülerini onarmayı amaçlayan 1 trilyon dolarlık tarihi bir altyapı faturasını imzaladı.

“Uzun zamandır dünyanın en iyi ekonomisine sahip olmaktan bahsediyoruz. Biden Pazartesi günkü imza töreninde, “En iyi ve en güvenli yollar, demiryolları, limanlar ve havaalanlarıyla dünyadaki Amerikan liderliğini iddia etmekten bahsettik” dedi. “Ama bugün, sonunda yapıyoruz. Ve Amerikan halkına mesajım şudur: Amerika yeniden hareket ediyor. Ve hayatın daha iyiye doğru değişecek.”

Biden Hakkında Yorumlar Neler?


Mevzuat, on yıldan fazla bir süredir altyapıya yapılan en büyük federal yatırımdır ve tasarının geçişi, Biden yönetiminin iç gündemi için önemli ve iki taraflı bir galibiyete işaret ediyor. Paket, on yılın sonuna kadar evrensel bağlantıya ulaşma hedefiyle geniş bant erişimini iyileştirmek için 65 milyar doları içeriyor. 7,5 milyar dolar daha ülke genelinde bir elektrikli araç şarj cihazı ağı kurmaya gidecek.

Altyapı paketi ayrıca iklim değişikliğinin ve siber saldırıların ulusal altyapı üzerindeki etkileriyle mücadele için 50 milyar dolar ve elektrik şebekesini iyileştirmek için 73 milyar dolar daha içeriyor. Bu yılın başında Biden, sosyal programlara ve iklim değişikliğine multi-trilyon dolarlık ek bir yatırımın yanı sıra bu altyapı finansmanını zorlamayı amaçladı. Pazartesi günü yasalaşan altyapı paketi, daha geniş sosyal harcama paketinden kesilerek Ağustos ayında Senato’da 69-30 oyla kabul edildi. 5 Kasım’da Meclis, tedbiri destekleyen 13 Cumhuriyetçi ile tasarıyı onaylamak için oy kullandı.

Biden’ın yerel gündeminin ikinci yarısı – yaklaşık 2 trilyon dolar – hala Meclis ve Senato’da oylanmayı bekliyor. Bu ek harcama önlemi, iklim değişikliğiyle mücadele için 550 milyar dolar ve elektrikli araç ve temiz enerjinin benimsenmesini teşvik etmek için önümüzdeki on yıl içinde 320 milyar dolarlık genişletilmiş vergi indirimlerini içeriyor.

Plan ayrıca düşük gelirli Amerikalıların masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler edinmelerine yardımcı olmak için 475 milyon dolarlık yeni bir Ticaret Departmanı hibe programı oluşturuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...