AWD ve 4WD Arasındaki Fark Nedir?

Bir araba seçerken dikkat edeceğimiz bir çok ayrıntı vardır. Bu ayrıntılar arasında arabanın kaç kapılı olacağı, boyutu, sahip olduğu motorun gücü, silidir sayısı, manuel veya otomatik olması gibi faktörler vardır. Tüm bu ayrıntıların yanı sıra da aracımızın kaç çekişli olduğu ve eğer aracımız 4 çekişli ise AWD ve 4WD sistemlerinden hangisine sahip olduğu vardır.

Arabalar iki tekerlekten çekişli ve dört tekerlekten çekişli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dört tekerlekten çekişliler de 4WD ve AWD olmak üzere ikiye ayrılır. Peki ya çekiş sistemindeki 4WD ve AWD arasındaki fark ne ve hangisini tercih etmeliyiz?

AWD ve 4WD Arasındaki Fark Nedir?

Dört tekerlekten çekiş sistemini basit bir şekilde tanımlayacak olursak, aracın aynı anda dört tekerleğe de güç gönderebilmesidir. Ve doğal olarak buda dört tekerlekten çekiş sistemini, iki tekerlek çekiş sisteminden daha güçlü hale getiriyor.

İkisinin arasındaki en bariz özellik ve birbirlerinden ayıran en büyük fark ise, birinin normal hayattaki genel sürüş ve zorlu hava şartlarından çok iyi performans vermesi için tasarlanmış olması iken, diğerinin daha çok off-road aktiviteleri için kullanılmasıdır.

AWD sistemindeki dört tekerlekten çekiş genelde asfaltta kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak tabi ki AWD başka ortamlarda da kullanılabilir. Bir AWD dört tekere gücü sürekli gönderirken, 4WD seçeneği ise yalnızca gerektiğinde dört tekere gücü gönderiyor.

AWD hemen hemen her otomobil kategorisinde bulunabilir, ancak çoğunlukla yüksek performanslı otomobillerde, modern SUV’larda ve binek otomobillerde görürsünüz.

AWD ve 4WD sistemlerinin dezavantajına bakacak olursak en büyük dezavantajı ekonomisi olacaktır. Dört tekerlekten çekiş sistemleri iki tekerlek çekiş sistemlerini göre daha fazla yakıt harcar çünkü aracınız dört tekerin çalışmasını sağlamak için daha fazla yakıt harcayacaktır.

Hangisini Seçmeliyiz?

Hem AWD hem de 4WD’lerin otomobil dünyasında ki yeri büyük, çünkü her iki seçenek de dört lastiğe güç sağlama hizmetini sunuyor. Genel olarak ikisinden biri arasında tercih yapılmak istenince kullanılacağa yere göre tercih yapılır. Ancak bazı kişilere göre AWD otomobillerin, 4WD’ye göre daha iyi olduğu kanısı vardır. Bunun en büyük nedenlerinden biri, AWD otomobillerinin 4WD seçeneklerinden daha az karmaşık bir mekanik kuruluma sahip olmasıdır. Ayrıca AWD’nin daha iyi düşünülmesinin bir başka nedeni de kullanıcı dostu olmasıdır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...