Audi A6 Avant E-tron Tanıtıldı: Üretime Hazır!

Audi, üretime hazır olmaya nispeten yakın görünen lüks spor aracını ve en yeni konsept otomobili olan A6 Avant E-tron modelini tanıttı.

Audi geçen yıl, şirketin kardeş şirket Porsche ile birlikte geliştirdiği yeni bir EV platformu üzerine inşa edilecek tamamen elektrikli bir A6 sedanın konsept versiyonuyla bizi şaşırttı. Volkswagen grup çatısı altındaki iki şirketi, yeni EV mimarisini Premium Platform Electric veya PPE olarak adlandırıyor. İlk olarak birkaç yıl önce bunun hakkında konuşmaya başladılar ve Audi’nin ve Porsche’nin yakında çıkacak olan elektrikli arabalarının tümünün altyapısının PPE olması bekleniyor.

Audi A6 Avant E-tron Altyapısı Porsche Taycan ile Aynı

Bu altyapı aynı zamanda Audi’nin EV’leri için dördüncü farklı platformudur. Audi, içten yanmalı platformlarından birini orijinal E-tron ve E-tron Sportback için pilleri ve elektrik motorlarını içerecek şekilde uyarladı. Şirket, E-tron GT’ye güç sağlamak için Porsche Taycan’ın J1 platformunu kullanıyor. Ve Volkswagen’in modüler MEB platformunda Q4 E-Tron ve Q4 Sportback E-tron’u inşa ediyor.

Audi Teknik Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Hoffmann yaptığı açıklamada, A6 Avant E-tron’un KKD platformu üzerine inşa edilecek ilk “gelecekteki üretim modellerine tamamen somut bir bakış” olduğunu söyledi.

A6 Avant E-tron’u “üretime hazır” olarak adlandırmak abartı değil; Audi, konsepti “üretim odaklı” olarak tanımlıyor, yani bu araba muhtemelen yakın gelecekte montaj hattına girecek.

Tamamen Yeni Nesil Teknoloji ile Donatılmış

Aracın köşelerinde bulunan dört adet LED projektör, yolda dönüş sinyali animasyonları oluşturabiliyor. Ve üstyapının her iki yanına yerleştirilmiş üç tanesi, sürücü ve yolcuları için zemindeki mevcut karşılama mesajlarından bisikletlileri bir kapının açılmak üzere olduğu konusunda uyarmaya kadar her şeyi yapabilir.

Volkswagen grubu büyük oranda Tesla’nın elinde bulunan elektrikli araç pazarında pay elde edebilmek için çok ciddi yatırımlarda bulunuyor. VW çatısı altında bulunan bütün markalar elektrikli araç üretimine kısmi olarak geçti, fakat Audi’nin böyle demirbaş modellerinin peşpeşe elektrikliye dönmesi ve temelde Porsche Taycan altyapısı kullanması rakiplerini oldukça zor durumda bırakacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...