Apple’a Cezalar Yağmur Gibi Yağabilir! İşte Nedeni

Hollanda rekabet düzenleyicisi, flört uygulamalarının alternatif ödeme biçimlerini kullanmasına izin verme taleplerini ele alan son teklifini onaylamazsa, Apple daha da büyük bir periyodik para cezası ödeyebilir. Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Otoritesi (ACM), Apple’a siparişini yerine getirmediği için maksimum 50 milyon Euro (~55 milyon ABD Doları) para cezası verdi ve Pazartesi günü Apple’ın 10. cezası oldu. Bu durum Apple’a cezalar konusunda dar boğaz yaratabilir.

Apple’a Cezalar Peşi Sıra Geldi!

Apple’ın 27’sinde sunulan yeni teklifi şu anda ACM tarafından inceleniyor ve Apple’ın “olası daha yüksek cezalarla” başka bir para cezası ödemeye zorlayabileceğini söylüyor. Hollandalı düzenleyici, cezalarını haftalık 5 milyon € (~ 5.5 milyon USD) artışlarla uyguluyor, ancak ACM bu miktarın artabileceğini açıkça belirtiyor. Yeni teklif, flört uygulamaları için “kesin koşullara” yol açarsa, ACM bunları değerlendirme için geliştiricilere ileteceğini söylüyor. Oradan, ACM, şirketin uygun olup olmadığına dair nihai kararını Apple’a verecek.

27 Mart Pazar günü Apple, Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM) tarafından Hollanda ve Avrupa rekabet kuralları kapsamında belirlenen gerekliliklere uyumla ilgili teklifini değiştirdi. ACM, Apple’ın şu anki adımını memnuniyetle karşılıyor. Düzeltilmiş teklif, App Store’u kullanmak isteyen flört uygulaması sağlayıcıları için kesin koşullar sağlamalıdır. Kesin koşullar için teklif alındığında, ACM bunu istişare için piyasa katılımcılarına sunacaktır. ACM, Apple’ın bu kesin koşulları uygularken ACM’nin flört uygulamalarında alternatif ödeme yöntemlerinin mümkün olması şartına uyup uymadığına dair kararını mümkün olan en kısa sürede bildirecektir.

Ne Kadar Bir Miktar Göz Önünde Bulunduruluyor?

Geçen hafta sonuna kadar, Apple hala ACM’nin gereksinimlerini karşılamamıştı. Bu yüzden onuncu bir ceza ödemesi gerekiyor, bu da Apple’ın 50 milyon avro maksimum cezayı ödemesi gerektiği anlamına geliyor. ACM, Apple’ın gereksinimleri karşılamadığı sonucuna varırsa, Apple’ı bu emre uymaya teşvik etmek için periyodik ceza ödemelerine tabi olan (bu sefer muhtemelen daha yüksek cezalarla) başka bir emir verebilir. Bu miktarda paralar tabii ki Apple için pek de büyük miktarlar değil fakat ilerleyen günlerde bir çığ etkisi yaratarak hem şirketi hem de Dünya’nın geri kalanını şaşırtabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...