Apple Yeni Özelliğini İlk Defa Mustang Mach-E ile Sunacak!

Ford Mustang Mach-E sahipleri görünüşe göre yakında bir rota planlamak için başka bir seçeneğe sahip olacaklar: Apple Maps’in uzun zamandır beklenen EV rotası yakında Ford’un elektrikli Mustang modellerine gelecek. Apple, WWDC 2020’de iOS 14’lü BMW ve Ford otomobillerine geleceğini söyleyerek bunu duyurdu, ancak o zamandan beri çoğunlukla sessiz kaldı. Apple Haritalar sitesine göre, bu özellik “güzergâhınız boyunca şarj seviyenizi, yüksekliğinizi ve uyumlu şarj duraklarını” değerlendiriyor.

Ford’un web sitesinde yayınlanan bir sayfa, 2022 model yılı aracına veya 21 modelinin belirli sürümlerine sahip Mach-E sahiplerinin CarPlay’i kullanırken rota planlamasına erişebileceklerini söylüyor (yine de bunu herkese ulaştırmayı umduğunu söylüyor). Yıl sonuna kadar Mach-E sürücüleri bu yenilik ile bir araya gelmiş olacaklar. Etkinleştirdikten sonra Ford, ekranın hedefinize vardığınızda arabanın ne kadar pilinin kaldığını göstereceğini söylüyor.

Apple Maps Mustang Mach-E ile Buluşuyor!

Mach-E’nin bu özelliği alan ilk araç olması olasıdır, bu da duyuru ile kullanıma sunma arasında oldukça uzun bir bekleme olduğunun kanıtı niteliğinde. Bu özelliğin daha önce herhangi bir BMW modelinde yer aldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Fakat BMW’ye göre bu ay Apple onlar için de bir düzenleme yapacak.

Neler Sunabilir?

Apple, konuyla ilgili bir yorum talebine hemen yanıt vermedi ve bu özellikle ilgili destek makalesi, yalnızca “uyumlu bir araç” gerektirdiğini söylüyor. Hangi arabaların uyumlu olduğu konusunda Apple’ın bir listesi bulunmuyor. Ford’un bu özellikle ilgili SSS bölümündeki bazı yanıtlar göz önüne alındığında, otomobil üreticilerinin otomobil ve telefonun birbiriyle konuşmasını sağlamak için biraz çalışma yapılması gerekiyor gibi görünüyor, bu da kullanıma sunmanın neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayabilir.

Apple Haritalar, bir süredir şarj istasyonlarını arama, yakınınızdakileri çekme ve benzin istasyonlarında ICE sürücülerinin yapabildiği gibi yönlendirmenize izin verme yeteneğine sahipti.

Elbette, Mach-E’de bu özelliğin yerleşik bir sürümüne sahip olduğunu belirtmekte fayda var; Ford, şarj istasyonunun kullanılabilirliği, şarj cihazlarının aracınızı ne kadar hızlı çalıştırabileceğine ilişkin bilgiler gibi bazı ekstra özelliklere sahip olduğunu söylüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...