Apple ve Meta ‘Kandırıldı’: Hackerlarla Veri Paylaştılar!

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre Apple ve Meta, kullanıcı verilerini, genellikle kolluk kuvvetleri tarafından gönderilen acil durum veri talebi emirlerini taklit eden bilgisayar korsanlarına devretti. İddilara göre bu olay 2021’in ortalarında gerçekleşti ve her iki şirket de sahte isteklere kapıldı ve kullanıcıların IP adresleri, telefon numaraları ve ev adresleri hakkında bilgi verdi. Bu doğrultuda Apple ve Meta kandırıldı diyebiliriz.

Kolluk kuvvetleri, cezai soruşturmalarla bağlantılı olarak genellikle sosyal platformlardan veri talep ederek, belirli bir çevrimiçi hesabın sahibi hakkında bilgi edinmelerine olanak tanır. Bu talepler bir yargıç tarafından imzalanmış bir mahkeme celbi veya arama emri gerektirse de, acil veri talepleri böyle değildir ve yaşamı tehdit eden durumları içeren davalara yöneliktir.

Apple ve Meta İsteyerek Verilerini Hackerlar ile Paylaştı

Sahte acil durum veri talepleri giderek daha yaygın hale geliyor. Bir saldırı sırasında, bilgisayar korsanlarının önce bir polis departmanının e-posta sistemlerine erişmesi gerekir. Bilgisayar korsanları daha sonra, bir kolluk görevlisinin kimliğini varsayarak, istenen verilerin hemen gönderilmemesinin potansiyel tehlikesini açıklayan bir acil durum veri talebi oluşturabilir. Krebs’e göre, bazı bilgisayar korsanları, özellikle sosyal platformları sahte acil durum veri istekleriyle hedeflemek amacıyla, çevrimiçi olarak devlet e-postalarına erişim satıyor.

Krebs’in belirttiği gibi, bu sahte istekleri gerçekleştiren kötü aktörlerin çoğunluğu aslında gençtir ve Bloomberg’e göre siber güvenlik araştırmacıları, Lapsus$ hack grubunun arkasındaki genç beyni bu tür bir dolandırıcılığın yürütülmesinde rol oynayabileceğine inanıyor. Londra polisi o zamandan beri grupla bağlantılı yedi genci tutukladı.

Meta’nın politika ve iletişim direktörü Andy Stone, yabancı basına e-postayla gönderilen bir bildiride, “Yasal yeterlilik için her veri talebini inceliyoruz ve kolluk kuvvetleri taleplerini doğrulamak ve kötüye kullanımı tespit etmek için gelişmiş sistemler ve süreçler kullanıyoruz.” Dedi. “Güvenliği ihlal edilmiş olduğu bilinen hesapların talepte bulunmasını engelliyoruz ve bu durumda yaptığımız gibi, şüpheli dolandırıcılık taleplerini içeren olaylara yanıt vermek için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...