Apple Tarafından Kovulan Kişi: Önlem Almıyorlar!

14 Ekim’de Apple, bir iç soruşturmaya uymadığı iddiasıyla #AppleToo hareketinin bir liderini görevden aldı. Çalışan Janneke Parrish, taciz ve ayrımcılığa maruz kalan diğer çalışanları örgütlemek için aylardır perde arkasında çalışıyor.

Şimdi, Apple, dahili bilgilerin basına sızmasını engellemeye çalışmak kisvesi altında bu çabaları kırıyor gibi görünüyor. Eylül ayında Apple, gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği iddiasıyla Ashley Gjøvik’i görevden aldı. Ardından, yazılım mühendisi Cher Scarlett’i tıbbi izne çıkardı.

Hem Gjøvik hem de Scarlett, NLRB’ye hak talebinde bulundu. Parrish’in avukatı Vincent P. White of White, Hilferty ve Albanese, Parrish’in haksız fesih için dava açmayı planladığını ve ayrıca NLRB’ye dava açacağını söyledi.

Parrish, The Verge ile örgütlenme çabaları ve feshedilmesiyle ilgili koşullar hakkında konuştu.

Apple

Apple çalışanı ile söyleşi

Son birkaç ayın senin için nasıl geçtiğini söyle. Antonio García Martínez mektubuyla iç savunuculuk yapmaya başladınız, değil mi?

Janneke Parrish: Evet ve Apple’da çalışan aktivizminin gerçekten etkilediğini ilk kez gördüm. O sırada zaten uzaktan çalışma savunuculuğu Slack kanalındaydım ve insanların nasıl ve nerede çalıştıkları konusunda kendileri için en iyi kararları verebilmelerini istiyordum.

Ancak Antonio García Martínez mektubuyla aktivizmin etkili olabileceğini, konuştuğumuzda yöneticilerin dinleyebileceğini gördük. Bu, uzak çalışma grubundan, çalıştığımız yer konusunda esneklik isteyen daha fazla mektubun gelmesine yol açtı. Ancak bu sefer aynı yanıtı alamadık – yanıt esasen “Ofise geri dönmenin daha iyi olacağını düşünüyoruz” oldu.

Çalışan savunuculuğu, sesimizi duyurmamıza yardımcı olmak için inanılmaz derecede önemlidir, ancak şirket içinde yapabileceklerimizin bir sınırı vardır. Sizi dinlemek istemeyen insanlarla konuşuyorsanız, hiç konuşmuyor olabilirsiniz.

Cher Scarlett ile #AppleToo üzerinde birlikte çalışmaya nasıl başladınız?

Ben uzaktan avukatlık ile bu işi yaparken, Cher maaş savunuculuğu ile iş yapıyordu. Ücret eşitliğini savunmamız gerektiği için tanıştık ve bunu #AppleToo’ya geçirdik.

Suistimal edilen ve ayrımcılığa uğrayan, Apple’ın bize söylediği ve hiçbir şey duymadığı kanallar aracılığıyla bize ulaşan işçilerin hikayelerini anlatan çalışan hikayeleri bileşenine liderlik ettim. Bu, tüm işletme genelinde makro ölçekte anlatılan uzaktan savunuculuğun hikayesidir – sürekli olarak duyulmadığımız ve değer kaybettiğimiz.

Bir insan nasıl böyle yüzlerce habere bakıp önlem almıyor anlamıyorum.

Yani bunu yapıyordum.

Etkisi ne oldu? Görünüşe göre Cher ve Ashley gibi dahili olarak aynı tepkiyi almamışsınız.

Pek çok destekleyici mesaj aldım ve hayır, bu kadar eleştiri almadım. Açıkçası nedenini bilmiyorum.

Ben bir program yöneticisiyim. Ben mühendis değilim ve onlarınkiyle aynı görünürlüğe sahip olmayan bir bölümdeyim. Haritalar’dayım ve aynı görünürlüğe sahip değil. Ben de kendimi ilgi odağından çıkarmaya devam ediyorum.

Ve ben Austin’deyim, California değil. Apple’ın ofise geri dönme konusundaki argümanlarının çoğu Kaliforniya merkezlidir ve Teksas’taki insanlar için geçerli değildir. Koridorlarda insanlarla karşılaşmaktan bahsediyorlar – Austin’de asla yöneticilerle karşılaşmam!

Soruşturma ne zaman başladı?

18 Eylül’de size sızdırılan bir belediye binası vardı. Ardından Tim Cook, hayal kırıklığına uğradığımızı ve sızıntı yapanları bulacağımızı söyleyen bir not gönderdi. Bu notun ardından Apple araştırmalar yapmaya başladı.

30 Eylül’de İK ve küresel güvenlik ile bir toplantıya çağrıldım ve muhtemelen toplantıyı sızdırdığım için soruşturulduğum söylendi. Cihazlarıma el konuldu, ancak onlardan önce Robinhood gibi kişisel bilgiler içeren uygulamaları sildim. Apple’ın GameStop’ta ne kadar para kaybettiğimi bilmesine gerek yok. Siyasi kampanyalar üzerinde çalışıyorum ve Demokratik siyasi kampanya bilgileri gizli tutulmalı.

Bu yüzden cihazları açmadan önce bu bilgiyi kaldırdım. Bana bir ödünç verildi ve çalışmaya devam etmem istendi, ben de yaptım.

8 Ekim’de küresel güvenlik ve İK tarafından tekrar arandım ve askıya alındığımı söylediler ve ödünç cihazları alıp tüm dahili hesaplarımı devre dışı bıraktılar. Bazı kişilerle konuşmanın ortasındaydım ve ardından dahili hesaplarım hemen “devre dışı bırakıldı” ifadesini gösterdi.

Bunu yapmak benim işimi de geri getirdi. Bunun olduğu gerçeği — Haritalar’da çalışıyorum, çok gizli bilgilerle çalışıyoruz ve bazı şeyleri gizli tutma ihtiyacımız başarımız için hayati önem taşıyor. Yani araştırılıyor olsam bile Haritalar’daki kariyerim sona erdi.

Perşembe günü, küresel güvenlik ve İK’dan, dosyaları sildiğim için işten çıkarıldığımı söyleyen bir çağrı aldım.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...