Apple oyun konsolu çıkarabilir

Teknoloji konusunda pek çok ilke imza atan ve pek çok şeyi en iyi şekilde yapan Apple, bu seferde gözünü oyun konsolu sektörüne dikti. Ürettiği bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarla çoktan beri kullanıcıların gönlüne taht kurmuş olan şirket, bir başka alanda daha boy göstermeye çalışıyor.

Sony, Microsoft ve Nintendo gibi oldukça güçlü rakipleri bulunsa da iddialara göre Apple üçünden de kullanıcı çalabilecek cinsten bir proje üzerine çalışıyor. Konunun detaylarını sizler için haberimizde derledik.

Apple

Kore merkezli bir haber ajansı tarafından paylaşılan bilgilere göre; Apple, içinde grafik performansını artıran bir yonga seti bulunduran mobil oyun konsolu geliştiriyor. Taşınabilir cinsten olması ile oyuncuları cezbetmesi beklenen konsolun görünümü ve tasarımı ile ilgili hiçbir bilgi bulunmuyor. Nintendo Switch benzeri olacağı söylenen konsol, beraberinde yeni bir yonga seti serisi de getirecek. Bu da yüksek grafik kalitesi sunmasıyla beraber bir miktara kadar sıcaklığı da engelleyecektir.

Apple hibrit bir oyun konsolu mu yapıyor?

Aslında bu iddia son dönemde ortaya çıkmış sayılmaz. Daha öncelerden de Apple şirketinin oyun konsolu geliştirdiğine dair birçok iddia ortaya atılmıştı fakat hiçbiri doğru çıkmadı. Koreli internet sitesinden gelen bilgilere göre Apple, taşınabilir Nintendo Switch benzeri bir oyun konsolu üzerinde ciddi aşama kaydetti. Şirketin bu proje, taşınabilir hibrit konsol olarak adlandırıyor ve Sony, Microsoft benzeri büyük firmalardan da kullanıcı çalmayı planlıyor.

Oyun konsolu ile ilgili en dikkat çeken detay ise işlemci oldu. Gelen bilgilere göre Apple, A ve M işlemcilerinin aksine oyunlarda daha iyi performans verecek yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Ayrıca bu yonga setinin gelişmiş GPU performansı ve ışın izleme desteği bulunuyor. Bunun dışında Apple ürünlerinde çok fazla karşılaşmadığımız oldukça yetenekli bir soğutucu yeni konsol ile gelebilir.

Oyun konsolu ile ilgili iddia edilen en önemli şey işlemci diyebiliriz. Kore merkezli internet sitesinin paylaştığı bilgilere göre şirket, A ve M işlemcilerinin aksine oyunlarda daha iyi performans verecek yeni bir işlemci üzerinde odaklandı. Bu yonga setinin gelişmiş GPU performansı ve ışın izleme desteği bulunuyor. Bunun dışında Apple ürünlerinde çok fazla karşılaşmadığımız oldukça yetenekli bir soğutucu yeni konsol ile gelebilir.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...