Apple Nasıl Kuruldu? Apple’ın ve Steve Jobs’ın Serüveni

Günümüzde iletişimin en önemli aracı telefon diyebiliriz. Öyle ki içinde bulunduğumuz dönemde herkesin elinde akıllı telefonlar var. Akıllı telefonların bu seviyede ilerlemesinde en önemli rol oynayan kişi Steve Jobs desek yanlış olmaz. Steve Jobs’un 2007 yılında tanıttığı ilk iPhone’dan sonra akıllı telefon sektörünün gelişmelerinin ardı arkası kesilmedi. Halbuki Steve Jobs’ın ana odağı hiçbir zaman iPhone olmadı. Şirketin kuruluşuna ve mazisine gelin hep beraber göz atalım. Apple nasıl kuruldu?

Apple Nasıl Kuruldu? İşte Başlangıç…

 Apple, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafından ‘’Apple I’’ adlı kişisel bilgisayarı satmak amacıyla kuruldu. Apple I; günümüzde kişisel bilgisayar olarak kabul edilen cihazlardan daha basit şekilde anakart olarak satılmaktaydı. 1976 yılının Temmuz ayında 666.66 dolar fiyat etiketiyle Apple I satışa sunuldu.

 Steve Jobs, daha sonrasında çıkardığı Apple II ve Macintosh 128K’nın şirketi o kadar da iyiye götürmediğini görünce son bir atış hakkı olduğunun farkına varıp iMac’i tasarladı. iMac, modern teknolojisi ve kendine özgü tasarımıyla ilk beş ay içerisinde yaklaşık 800.000 adet satıldı. Bu dönemde Apple, profesyonel ve bireysel odaklı dijital prodüksiyon yazılımı portföyü oluşturmak amacıyla şirketler satın aldı. Bu bilgisayarda kullanılan Mac OS döneminin bilgisayarlarına göre çok daha farklı bir performansa sahipti.

 Şirketin bu denli kalkınması Steve Jobs’un daha önce tasarladığı fikirlerini canlandırmak için yeterliydi.

İlk iPod Ne Zaman Çıktı?

 İlk olarak iPod’dan bahsedelim. iPod, 23 Ekim 2001 tarihinde Apple tarafından tanıtılan müzik çalardır. Tanıtıldığı günden beri birçok güncelleme geçirmiştir, şu anda taşınabilir müzik çalar pazarının lideridir ve Eylül 2012 tarihine kadar 350 milyondan fazla satmıştır, fakat güncel olarak bu ürünün hiç popüler olmadığını hepimiz biliyoruz. Onun yerini Apple Music gibi dijital uygulamalar aldı. 

 Apple şirketinin günümüzde asıl tanınmasını sağlayan ürün ise iPhone diyebiliriz. Bunun yanında Apple şirketi tarafından geliştirilen bir tablet bilgisayar ve iPod Touch’dan daha iyi özelliklere sahip olmasıyla bilinen iPad’e de yer verelim.

İlk iPhone Ne Zaman Tanıtıldı?

  Öncelikle iPhone, şirketin telekomünikasyon sektörüne giriş sağladığı ürünüdür. Rakipleri Samsung, Sony, Nokia ve LG’nin bu sektördeki hegemonyasını kırmak amacı ile ilk model olan iPhone (Original) 2007 yılında şirketin yönetim kurulu başkanı Steve Jobs tarafından tanıtıldı. Günümüzde Apple şirketi iPhone’un yeni modelleriyle piyasaya sürmeye devam etmektedir.

 iPad ise Apple şirketi tarafından geliştirilen bir tablet bilgisayar ve iPod Touch’dan daha iyi özelliklere sahip olmasına ek olarak dört kat daha büyük retina ekran özelliği sunarak bu ekran sayesinde yazıcıdan çıktı alma, video, fotoğraflar ve medya dosyalarını multi-touch işlemler ile kullanmaya olanak sağlıyor. Yine iMac gibi kolay taşınabilir olması ve bu denli hızlı işlem yapabilmesi sayesinde herkes tarafından çok sevildi.

Apple Logosu ve Anlamı

Apple şirketinden bahsetmişken logosunun anlamını es geçmek olmaz. Steve Jobs’a göre; Apple ismi “fun, spirited and not intimidating” düşüncesi altında ortaya atılmıştır. Meyve diyetinde olan Steve Jobs çiftliğinden geri dönerken bu fikri benimsemiştir.

 İlk logo Isaac Newton’un elma ağacının altında oturmasını imgeleyerek Ron Wayne tarafından tasarlanmıştır. İlerleyen süreçte Rob Janoff tarafından düzenlenip yeni logo üzerinden bir parça alınmış ve gökkuşağı renkleriyle kaplanmış elma olarak sergilenmiştir. Rob Janoff hazırlamış olduğu logoyu tek renge kavuşturarak Jobs’a sundu. Logo kirazla karıştırılmaması için ısırık imgesi kullanılmaya devam edildi. Logo hâlen son haliyle kullanılmaktadır.

 Son olarak, Apple’ın bu serüveninde asıl belirleyici olan Steve Jobs’un zekasıydı diyebiliriz. Steve Jobs: “Herkesin sahip olduğu aynı deneyime sahip olmamalısınız.” demiştir. Jobs, başka insanlara kafa karıştırıcı gelen şeylerin genellikle akıllı insanlara çok bariz görünmesinin sebebini ustalıkla açıklar. Çünkü o insanlar büyük resmi görebilmek için “uzaklaşma” becerilerini geliştirmişlerdir.

 Jobs için deneyim de her şeydir bir bakıma. İlginç deneyimler toplamak ve dünyaya değer katan bir perspektif oluşturmak için seyahat etmek veya çok uç şeyler yapmanın gerekli olmadığını vurgular Jobs. Bir insan bugünün profesyonel dünyasında gerçekten akıllı olmak istiyorsa, çevresindeki çok az kişinin sahip olduğu deneyimleri edinmesi gerekir ve Jobs da ömrü boyunca bunu yapmıştır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...