Apple Müslümanlar İle Arasını Açıyor mu?

Apple, Kuran okumak ve dinlemek için popüler bir uygulama olan Kuran Majeed’i Çin’deki App Store’dan kaldırdı. Şirketin, hükümet yetkililerinin talebi üzerine uygulamayı kaldırdığı bildirildi, bu durum İslam’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nde korunan bir din olduğu düşünüldüğünde biraz şaşırtıcı bir hareket olarak karşılandı.

Apple

Apple, Çin Hükümetini sorumlu gösteriyor

Kuran Majeed ücretsiz olarak sunuluyor ve uygulamanın geliştiricisi Pakistan Veri Yönetim Hizmetlerine göre “dünya çapında 25 milyon Müslüman kullanıcı tarafından tanınıyor”. Geliştirici BBC’ye verdiği demeçte, uygulamanın kaldırılmasının görünüşte dini içeriğiyle hiçbir ilgisi olmadığını, “Apple’a göre, Kuran Majeed uygulamamız yasadışı içerik içerdiği için Çin App Store’dan kaldırıldı” dedi. Geliştirici, şimdi sorunu Çin’in Siber Uzay İdaresi ile çözmeye çalıştığını söylüyor. Verge, yorum için hem Apple’a hem de Çin’in ABD Büyükelçiliğine ulaştı.

Apple’ın yurtdışındaki insan hakları konusundaki resmi duruşu ise şu şekilde:

Yerel yasalara uymamız gerekiyor ve zaman zaman doğru yolda hükümetler ve diğer paydaşlarla anlaşamadığımız karmaşık konular olabiliyor. Diyalog ve katılımın gücüne olan inancımızla, kullanıcılarımıza en iyi hizmet eden çözümü bulmaya çalışıyoruz – mahremiyetleri, kendilerini ifade etme yetenekleri ve güvenilir bilgi ve yardımcı teknolojiye erişimleri.

İş için mantıklı olsa da, bu çerçeveleme şirketi daha önce şüpheli pozisyonlara yerleştirdi. Apple, Çinli kullanıcıların sansürden kaçınmasına izin veren VPN uygulamalarını kaldırdı ve Tiananmen Meydanı, Dalai Lama veya Tayvan ve Tibet bağımsızlığından bahseden uygulamaları proaktif olarak filtreledi. Apple’ın bölgedeki tedarikçileri de Çin’in ağırlıklı olarak Müslüman Uygur azınlığının baskısı ile bağlantılı.

Apple her iki şekilde de zor durumda. Çin’de yaptığı iş ilişkilerine ve satışlarına güveniyor. Hükümete karşı güçlü bir duruş sergilemek bunu tehlikeye atabilir. Daha bu hafta Microsoft, Çin hükümetinin taleplerine uymanın giderek zorlaştığını ayrı ayrı kabul ederek LinkedIn’in yerel Çince sürümünü kapatma kararı aldı. Apple henüz bu çizgiyi kendisi için bulamadı ve iPhone işini yürütmek için Çin’e ne kadar güvendiği göz önüne alındığında, yakın zamanda gerçekleşmeyebilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bitcoin'in fiyatı son birkaç gün içinde özellikle değişken oldu. Daha dün, BTC 59 bin dolara yükseldi ancak bu önemli direnç seviyesini geçemedi. Ardından, 56...

Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik. Apple, iOS 15'i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda...

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...