Apple Müslümanlar İle Arasını Açıyor mu?

Apple, Kuran okumak ve dinlemek için popüler bir uygulama olan Kuran Majeed’i Çin’deki App Store’dan kaldırdı. Şirketin, hükümet yetkililerinin talebi üzerine uygulamayı kaldırdığı bildirildi, bu durum İslam’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nde korunan bir din olduğu düşünüldüğünde biraz şaşırtıcı bir hareket olarak karşılandı.

Apple

Apple, Çin Hükümetini sorumlu gösteriyor

Kuran Majeed ücretsiz olarak sunuluyor ve uygulamanın geliştiricisi Pakistan Veri Yönetim Hizmetlerine göre “dünya çapında 25 milyon Müslüman kullanıcı tarafından tanınıyor”. Geliştirici BBC’ye verdiği demeçte, uygulamanın kaldırılmasının görünüşte dini içeriğiyle hiçbir ilgisi olmadığını, “Apple’a göre, Kuran Majeed uygulamamız yasadışı içerik içerdiği için Çin App Store’dan kaldırıldı” dedi. Geliştirici, şimdi sorunu Çin’in Siber Uzay İdaresi ile çözmeye çalıştığını söylüyor. Verge, yorum için hem Apple’a hem de Çin’in ABD Büyükelçiliğine ulaştı.

Apple’ın yurtdışındaki insan hakları konusundaki resmi duruşu ise şu şekilde:

Yerel yasalara uymamız gerekiyor ve zaman zaman doğru yolda hükümetler ve diğer paydaşlarla anlaşamadığımız karmaşık konular olabiliyor. Diyalog ve katılımın gücüne olan inancımızla, kullanıcılarımıza en iyi hizmet eden çözümü bulmaya çalışıyoruz – mahremiyetleri, kendilerini ifade etme yetenekleri ve güvenilir bilgi ve yardımcı teknolojiye erişimleri.

İş için mantıklı olsa da, bu çerçeveleme şirketi daha önce şüpheli pozisyonlara yerleştirdi. Apple, Çinli kullanıcıların sansürden kaçınmasına izin veren VPN uygulamalarını kaldırdı ve Tiananmen Meydanı, Dalai Lama veya Tayvan ve Tibet bağımsızlığından bahseden uygulamaları proaktif olarak filtreledi. Apple’ın bölgedeki tedarikçileri de Çin’in ağırlıklı olarak Müslüman Uygur azınlığının baskısı ile bağlantılı.

Apple her iki şekilde de zor durumda. Çin’de yaptığı iş ilişkilerine ve satışlarına güveniyor. Hükümete karşı güçlü bir duruş sergilemek bunu tehlikeye atabilir. Daha bu hafta Microsoft, Çin hükümetinin taleplerine uymanın giderek zorlaştığını ayrı ayrı kabul ederek LinkedIn’in yerel Çince sürümünü kapatma kararı aldı. Apple henüz bu çizgiyi kendisi için bulamadı ve iPhone işini yürütmek için Çin’e ne kadar güvendiği göz önüne alındığında, yakın zamanda gerçekleşmeyebilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...