Apple Music mi Spotify mı: Sesli Kitap Rekabeti!

Spotify ve Apple arasında oldukça sağlam bir geçmiş var. Spotify, Apple’ı adil olmayan bir ekosistem bekçisi olmakla suçlarken Apple, kuralların herkes için adil olduğunu söylüyor. 2019’da Spotify, Avrupa’da Apple’a karşı rekabet karşıtı taktikler iddiasıyla bir soruşturmanın başlatılmasına yardımcı oldu ve bu da AB düzenleyicilerinin 2021’de Apple’ın kendi hizmetlerini artırmak için rakiplerini gerçekten boğduğuna karar vermesine yol açtı. Bu savaş müzik akışıyla ilgiliydi, ancak şimdi sesli kitapların alanına da sıçradı.

Apple Music mi Spotify mı? Sesli Kitapta Kim Daha İyi?

Bir aydan biraz daha uzun bir süre önce Spotify, aynı adı taşıyan müzik akışı uygulamasının içinde 300.000’den fazla sesli kitap başlığı yayınladı. Ancak, sesli kitap satın almak basit bir süreç değildi, Spotify’ın Apple yüzünden kabul etmek zorunda kaldığını iddia ettiği bir şeydi. Sesli kitaplar ilk başlatıldığında, kullanıcıların o başlık için kilitli oynat düğmesine dokunması gerekiyordu. Ardından, Spotify’ın web’deki sesli kitap merkezinden kitap satın almalarını sağlayacak bir bağlantı içeren bir e-posta alacaklardı.

Trilyoner şirketin, uygulamada doğrudan sesli kitap satın alma deneyimine izin veren bir UI yolunu reddettiği iddia ediliyor. Spotify bir basın açıklamasında, Apple’ın App Store kurallarını keyfi olarak değiştirmeye devam etmesi nedeniyle tüm sürecin kafa karıştırıcı olduğunu belirtti. Görünüşe göre tüm akış hakkında ikna olmayan Spotify, sesli kitap satın alma seçeneğini uygulamasından tamamen kaldırdı. Değişikliğin ardından Spotify, kullanıcıları kitabı satın alabilecekleri bir web görünümüne yönlendiriyor ve ardından müzik akışı uygulamasında dinleyebiliyor.

Apple, Spotify’a Baskı Uyguluyor mu?

Ancak Spotify, Apple’a boyun eğmiyor. Bir başlık için sesli kitap sayfasında, Spotify uygulaması artık “uygulamada sesli kitap satın alamazsınız. Bunun ideal olmadığını biliyoruz” diyor. The New York Times’ta yer alan bir rapora göre, Apple başlangıçta Spotify’ın uygulamaya, kullanıcıların satın alma bağlantısını içeren bir e-posta talep etmesine olanak tanıyan bir düğme koymasına izin verdi. Bununla birlikte, şirket daha sonra bir yüz yüze geldi ve Spotify’a bir kitap satın almak için müşterilere e-posta gönderebileceğini, ancak uygulamaya tek bir dokunuşla e-posta isteğine izin verecek bir düğmeyi entegre edemediğini söyledi. Öte yandan Google, Spotify’ın müzik akışı uygulamasında satın alma e-postaları istemek için bir düğme sunmasına izin verdi.

Çatışmanın merkezinde, tüm uygulama içi satın alımların Apple’ın kendi faturalandırma sistemi kullanılarak yapılmasını gerektiren App Store kuralları yer alıyor. Bunu yaparken Apple, Spotify’ın yıllardır karşı çıktığı bir kural olan tüm işlemlerde %30 kesinti garantisi veriyor. Apple, App Store’da listelenen uygulamalar için alternatif ödeme sistemlerine kesinlikle karşıdır ve hatta geliştiricilerin uygulamalarında bu tür bir yöntem önermesini veya reklamını yapmasını yasaklar. İlginç bir şekilde Apple, Spotify’ın kullanıcıların bir web bağlantısı aracılığıyla Premium aboneliği satın almasına izin vermesine izin veriyor, ancak aynısının sesli kitaplar için izin vermesinin kurallara aykırı olduğunu düşünüyor. Özellikle Apple, sesli kitapları bu tür kurallardan muaf olan Apple Books uygulaması aracılığıyla satmaktadır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...