Apple, Katlanabilir Bir iPad-Macbook Cihazı Geliştiriyor

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Apple yeni bir cihaz üzerinde çalışıyor. Bu yeni cihazın katlanabilir iPad ve Macbook tarzında olması ise olası gözüküyor. Gelin tüm detaylarıyla bu olaya göz atalım.

Bloomberg köşe yazarı Mark Gurman, Display Supply Chain Consultants (DSCC) analisti Ross Young’a atıfta bulunarak, Apple’ın büyük, esnek 20 inç ekranlı bir iPad-Macbook hibrit cihazı üzerinde çalıştığını söyledi.

Apple, iPad-Macbook Karışımı Cihazı Nasıl Yapacak?

Gurman’a göre, daha önce esnek iPad/MacBook’a fiziksel bir klavyenin bağlanabileceğine veya katlanır ekranın yarısından birinin sanal klavye olarak kullanılacağına dair söylentiler vardı. Kaynaklar, Apple’ın ikinci seçeneği seçtiğini söylüyor. Taşınabilirlik için ekranın yarısı işi halletmek için yeterli olması gerekiyor bu da dev bir iPad demektir. Ayrıca belki pakette çıkarılabilir bir fiziksel klavye de bulunur.

Gurman’a göre şirket, cihaz üzerinde son birkaç yıldır çalışıyor ancak ne zaman gün yüzüne çıkacağı bilinmiyor. Ross Young’a göre Apple, katlanabilir cihazı 2026 civarında piyasaya sürmeyi planlıyor; Apple’ın arabası ve artırılmış gerçeklik kulaklığı için başlangıç tarihi ile uyumlu duruyor.

Apple’ın yaklaşmakta olan katlanabilir cihazlarıyla ilgili yeni bir DSCC raporunda Yang, katlanabilir iPhone’un 2025’e kadar piyasaya çıkmayacağı yönünde. Daha önce cihazın 2023 veya 2024’te piyasaya çıkacağına dair varsayımlar vardı. Bu kararın nedenleri açıklanmadı; ancak sektör kaynakları, Apple’ın katlanabilir akıllı telefon pazarına girmek için acelesi olmadığını söylüyor. Bu da yeni cihazın iPad olacağı iddalarını güçlendiriyor.

Apple, dizüstü bilgisayarları piyasaya sürme olasılığını araştırıyor; hem ekranın kendisini hem de klavyeyi değiştirecek esnek bir ekrana sahip olması söz konusu. Şirketin, 20 inçlik katlanabilir ekrana sahip cihazlar için tedarikçileriyle görüştüğü bildiriliyor. Yang, dizüstü bilgisayarın çift kullanımlı bir ürün olan yeni bir Apple ürünleri kategorisini temsil edebileceğini söyledi. Harici bir klavye ve fareye bağlandığında bir dizüstü bilgisayar olarak çalışabilir. Yang, Apple’ın baktığı boyutlarda cihazın kullanıcılara 4K veya daha yüksek bir ekran sunabileceğini de sözlerine ekledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...