iPhone’a Talep Azalıyor!

Bloomberg’de yer alan bir rapora göre Apple, iPhone 13 bileşen tedarikçilerine talepteki düşüş nedeniyle beklendiği kadar çok sipariş veremeyebileceğini belirtiyor.

Şirket, bu yıl için siparişleri 90 milyon hedefinden 80 milyona indirmiş olsa da, gelecek yıl düşüşün çoğunu telafi etmeyi planladığı bildiriliyor. Şimdi ise Apple’ın üretim ortaklarına bunun olmayabileceğini ve siparişlerde beklenen artışı göremeyebileceklerini söylediği söyleniyor.

Neredeyse diğer tüm teknoloji şirketleri gibi Apple da küresel yarı iletken kıtlığının getirdiği tedarik sorunlarıyla uğraşıyor. CEO Tim Cook, şirketin son üç aylık kazançlarının, COVID-19’un Güneydoğu Asya’daki üretim üzerindeki etkisinin yanı sıra kıtlık nedeniyle tahmini 6 milyar dolarlık bir darbe aldığını ve Apple’ın bu mevcut tatil çeyreğinde daha da büyük bir etki beklediğini söyledi.

Yine de Bloomberg’in raporu doğruysa, iPhone 13 serisi, arz sıkıntısı olmasa bile Apple’ın ilk beklentilerini karşılamayabilir. 2021 için 90 milyon birimi bir araya getirmeye yönelik orijinal plan, Apple’ın genellikle her lansman yılı için yaklaşık 75 milyon iPhone sipariş etmesi nedeniyle artan talep tahminini yansıtıyordu.

iphone

iPhone Sorunu Yanında: Yeni Mac’lerde Aylık Ücret mi İsteyecek?

Apple, görünüşe göre, üyelerin bilgisayarları nispeten düşük bir aylık ücret karşılığında edinmelerini ve nihayetinde yükseltmelerini sağlayan yalnızca iş amaçlı bir program başlattı. Yazar Max Weinbach’tan bir tweet, bir iş portalına (MacRumors aracılığıyla) erişimi olan bir müşteri için ortaya çıkan Apple’ın “Yeni Mac Dizüstü Bilgisayar Yükseltme Programı” promosyon malzemesinin bir görüntüsünü gösteriyor.

Anlaşma, programın bu açılış sayfasının farklı MacBook modelleri için aylık oranları paylaştığı, iş müşterileri için bir banka olan CIT Group ile ortak görünüyor – 13 inç MacBook Air’den 30 dolara, 13 inç MacBook Pro’dan 39 dolara , 14 inç MacBook Pro 60 ABD Doları ve 16 inç MacBook Pro 75 ABD Doları karşılığında. CIT Group yorum yapmaktan kaçınarak bilgi taleplerini Apple’a yönlendirdi. Türkiye fiyatları ise hala belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...