Apple güncellemeleri tehlikeli mi?

Apple’ın en son iPhone güncellemesi iOS 14.5, müşterilerin büyük olasılıkla görüp keyif alacağı bir dizi yeni özellik getiriyor – maske takarken daha iyi Face ID kilidi açma (yalnızca Apple Watch kullanıcıları için), yeni emoji, PS5 ve Xbox Series X kontrol cihazları desteği, ve dahası. Ancak yeni güncelleme, çok daha önemli ve tartışmalı yeni bir özellik de ekliyor:

Uygulama İzleme Şeffaflığı, Apple’ın bu durum için uygun gördüğü bir isim. Değişiklik tartışmalı olacak cinsten. Apple, özelliği ilk olarak geçen Haziran ayında iOS 14’ün geri kalanıyla birlikte duyurdu, ancak geliştiricilere değişikliklere uyum sağlamaları için daha fazla zaman vermek için şimdiye kadar sürümü erteledi.

Apple

Apple, kullanıcı verilerini pazarlıyor mu?

İOS 14.5’ten önce geliştiriciler, bir uygulama içinden kullanıcı verilerini izlemek için bir dizi araç kullanabiliyordu. Reklamverenler daha sonra, bir kullanıcı hakkındaki bilgileri geniş bir şekilde tanımlamak için web’in geri kalanından benzer verilerle birlikte kullanabilir ve bu profili, onları reklamlarla daha iyi hedeflemek için kullanabilirdi. (ve bu reklam fırsatlarını odaklanmak isteyen diğer şirketlere ve işletmelere satabilir oluyordu.).

Şimdiye kadar geliştiricilere sunulan ana fikir, neredeyse on yıldır piyasada olan Apple tarafından kontrol edilen bir sistemdi: Identifier for Advertisers (IDFA), ancak geliştiriciler, kullanıcı verilerini bir araya getirmek için diğer üçüncü taraf araçlarını ve yöntemlerini de kullanabilirler. Uygulama İzleme Şeffaflığı neyi değiştirecek? Teknik olarak, Uygulama İzleme Şeffaflığı tek başına iOS’un reklam izlemeyi işleme biçiminde büyük değişiklikler yapmaz.

Kullanıcılar daha önce IDFA tabanlı izlemeyi devre dışı bırakabilmişlerdi, ancak yeni güncelleme seçimi öne ve merkeze koyuyor. Geliştiricileri, kullanıcılara bir seçenek sunmaya zorluyor: iOS 14.5’e güncellendiğinde, kullanıcıları ve verilerini farklı uygulamalarda ve web sitelerinde izlemek isteyen her bir şirketin artık ilk önce Apple tarafından oluşturulan standart bir komut istemini kullanarak izin istemesi gerekiyor.

Bu bağlamda Apple‘ın halen ciddi şekilde koruma sağladığını söyleyebiliriz. Söz konusu “Uygulama İzleme Şeffaflığı” pek çok kullanıcının canını sıkabilir. Fakat uzun dönemde bu tarz bir adımın, hem reklamverenler açısından hem de kullanıcılar tarafından olumlu sonuçlanması olası.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...