Apple, Eski Tesla Çalışanını İşe Aldı: Apple Car İçin İlk Adım Atılıyor

Apple, elektrikli otomobil projesi hakkında çok fazla ses çıkarmadı ancak ortaya çıkan bilgilere göre iPhone üreticisi, EV’leri üzerinde çalışmak için Tesla şirketinde çalışmış olan otopilot yazılım mühendisini işe alıyor. Konuya yakın kaynaklar Apple’ın kendi kendine sürüş yazılımı üzerinde çalışmak için Christopher “CJ” Moore‘u aldığını söyledi. Moore, daha önce mühendislik başkan yardımcısı olarak görev yapan başka bir Tesla eski patronu olan Stuart Bowers’a rapor verecek.

Apple, eski Tesla çalışanını projesinde kullanacak

Elon Musk’ın CEO’luk görevini yürüttüğü Tesla’da görev yapan Moore, şimdi ise ABD merkezli teknoloji devi Apple için çalışacak.

Tesla’da geçirdiği süre boyunca Moore, CEO Elon Musk’ın “tam kendi kendine sürüş” iddialarını abartılı olarak nitelendirdiği için tartışmalara yol açtı. Ocak ayında Musk, “arabanın bu yıl insandan çok daha fazla güvenilirlikle kendini sürebileceğinden son derece emin olduğunu” belirtti. Sürücünün her zaman aracın kontrolünü elinde tutması gerektiğinden, şu anda beta sürümünde olan tam kendi kendine sürüş yazılımı Tesla aracını tamamen özerk yapmadığını düşünüyor.

Moore, Tesla’nın şu anda aracın özerklik düzeyine atıfta bulunarak 2. düzeyde olduğuna dikkat çekti – Düzey 2, otomobilin hala sürücünün denetimine ihtiyaç duyduğu anlamına gelirken, Düzey 5 tam özerklik anlamına geliyor. Moore o zamandan beri Nisan ayında iki kişinin ölümüne neden olan ateşli Tesla kazası için tanık olarak çağrıldı. İlk raporlar sürücü koltuğunda kimsenin olmadığını öne sürdü ancak Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu geçen ay yaptığı soruşturmanın bu olayda sürücü koltuğunun dolu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Apple’ın kod adı Project Titan olan elektrikli otomobil projesi gizlilik içinde saklanıyor. Bununla birlikte, Apple’ın diğer şirketlerden, özellikle de Tesla’dan EV uzmanlarını işe aldığını biliyoruz.

Ford, Apple’ın otomobil projesinin başkanı Doug Field’ı işten çıkardıktan sonra, Apple onun yerine eski Adobe CTO’su ve Apple Watch yöneticisi Kevin Lynch’i getirdi. Apple ayrıca, BMW’ye i3 ve i8 programlarında yardımcı olan Canoo’nun kurucu ortağı Ulrich Kranz’ı da işe aldı. Apple daha önce Tesla’dan tasarımcı Andrew Kim’i, Tesla’nın sürücü sistemleri uzmanı Michael Schwekutsch ve otomobil iç/dış mühendislik başkan yardımcısı Steve MacManus ile birlikte yakalamıştı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...