Apple Cihazları Evde Tamir Edilebilecek

Apple, iPhone’ları ve Mac’leri DIY onarımlarına açıyor. Şirket, parça ve aletler satmaya başlamayı ve Apple ürünlerini bir mağazaya veya üçüncü taraf bir tamirhaneye götürmek zorunda kalmadan evde nasıl tamir edileceğine dair talimatlar sunmayı planlıyor. Apple, iPhone 12 ve 13 ile başlamayı ve ardından M1 çipli Mac’leri takip etmeyi planlıyor. İPhone’un ekranını, pilini ve kamerasını, daha sonra başka seçeneklerle birlikte Apple’ın parçalarını kullanarak değiştirebileceksiniz.

Bu, onarım hakkı hareketine ve kendi mağazalarının dışında gerçekleşen herhangi bir onarıma tarihsel olarak dirençli olan Apple’dan büyük bir değişimdir. Bu hafta bile Apple, müşteriler kendi ekranlarını değiştirirse Face ID’nin çalışmasını engelleyen yazılımı geri çekiyor.

Apple

Apple Onarım Avantajı

Apple, programı “Self Servis Onarım” olarak adlandırıyor ve ABD’de “önümüzdeki yılın başlarında” başlayacak ve ardından diğer ülkelere yayılacak. Şirket, programın yalnızca “elektronik cihazları onarmak için bilgi ve deneyime sahip bireysel teknisyenler” için tasarlandığını ve çoğu müşterinin yine de bir profesyonele gitmesi gerektiğini söylüyor. Ancak Apple, en azından şimdi, onarımı kendi başlarına üstlenmekte rahat hisseden müşteriler için bir seçenek sunuyor. Kritik olarak, TechCrunch’a göre, bu onarımları kendiniz yapmak, bir cihazın emrini geçersiz kılmaz, ancak işlem sırasında cihazınıza zarar verme ihtimaliniz her zaman bulunacaktır.

Değişiklik ayrıca Apple’ı onarım sürecinde daha da sağlamlaştırmaya yardımcı oluyor. Şirketin halihazırda üçüncü şahıs tamir atölyelerine “orijinal” parçalar satmak için bir programı var ve bugünkü duyuru, müşterilerin Apple’dan tam fiyatlı parçalar satın alma olasılığını daha da artırıyor. Apple bu sayede yetkisiz satış ve onarımların da bir nebze olsa önüne geçmeyi amaçlıyor.

Apple, “200’den fazla ayrı parça ve araç” satmayı planladığını söyledi. Şirket ayrıca müşterilerin parçaları satın almadan önce inceleyebilecekleri onarım kılavuzları da sunacak.

Parçalar ve aletler için fiyatlandırma açıklanmadı. Apple, müşterilerin bir onarımı tamamladıktan sonra kullanılmış parçalarını iade ettikleri için geri dönüşüm kredisi alabileceklerini söylüyor. İlerleyen günlerde fiyatlandırma ile ilgili bir açıklama da yapılacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...