Apple CEO’su Tim Hook mahkemede ifade verdi!

Apple CEO’su Tim Cook, Cuma günü Epic Games’e karşı Apple davasında uzun süredir beklenen ifadesinde Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers’ın sorularını dile getirdi. Rogers, yaklaşık üç haftalık tanık ifadesini Cook’la ileri geri uzun bir görüşle tamamladı. Fortnite’ın oyun içi V-Bucks para biriminin web’de iOS uygulamasından daha düşük bir fiyata sunulduğu varsayımsal bir durumu sorarak başladı. Kullanıcılara bu satın alma işlemini daha uygun maliyetli yapma seçeneği sunan veya en azından bu bilgileri uygulamadaki kullanıcılara sunma seçeneği sunan uygulamanın nesi yanlış olur?

Cook, “İnsanların bu şekilde bağlantı kurmasına izin verirseniz, esasen IP’mizin toplam getirisinden vazgeçersiniz” şeklinde yanıt verdi. Cook, ifadesinin başlarında, uygulamaların tüketicileri App Store dışındaki komisyonsuz satın alma seçeneklerine yönlendirmesine izin vermenin “Apple’ın Best Buy’a gitmesine benzediğini ve oraya gidebileceğiniz reklamı yapabileceğimiz bir işaret koymasına benzediğini söyledi.

Apple CEO'su

Apple CEO’sundan çarpıcı açıklamalar

Eğer çaba müşteriyle [uygulamada] işlem yapmaya giderse, bunun uygulamada olması gerekiyormuş gibi görünüyor. ” Cook, sorgulama sırasında Apple’ın komisyon ücretlerinin “bir ödeme işleme ücreti değil”, Apple’ın her yıl iPhone donanımı ve uygulama geliştirmesi üzerine yaptığı milyarlarca dolarlık araştırma ve geliştirme için “yatırım getirisi sağlamanın” bir yolu olduğunu söyledi. Cook, uygulama içi satın alma (IAP) sisteminin her bir uygulama içi satışta yüzde 15 ila 30 komisyon toplamanın en verimli yolu olduğunu söyledi.

“UİSA olmasaydı, geliştiricileri faturalandırmak için başka bir sistem bulmamız gerekirdi. Bu bir karmaşa olurdu.” Bununla birlikte, doğrudan sorgulamasında, Yargıç Rogers, durumun Apple’ın kendi tasarımı olduğunu ve şirketin App Store fikri mülkiyetinden farklı şekilde para kazanmaya karar verebileceğini öne sürdü. Rogers, “Oyun endüstrisi, onlara ve diğer herkese verdiğiniz IP’ye orantısız miktarda para kazandırıyor gibi görünüyor. Herkesi sübvanse ediyor gibi görünüyor.” Dedi. Rogers, örneğin, Wells Fargo ve Bank of America gibi bankaların, bu uygulamalarda gerçekleştirilen satın alma işlemleri veya işler için Apple’a herhangi bir komisyon ödemediğini belirtti.

“Oyuncuları Wells Fargo’ya sübvanse etmek için suçluyorsunuz,” dedi. “Orantısız görünüyor.” Cook, ücretsiz App Store uygulamalarının çoğunun komisyon ödeyen uygulamalardan bazı sübvansiyonlardan yararlandığını kabul etti. Ancak, ücretsiz uygulamaların aynı zamanda “mağazaya gelen trafiği önemli ölçüde artırmaya” yardımcı olduğunu ve böylece ücretli uygulamalara daha büyük bir potansiyel kitle getirdiğini öne sürdü. “Para kazanmanın başka yolları da var, ancak bunu en iyisi olduğunu düşündüğümüz için seçtik” dedi. Rogers, Apple’ın oyunlara bir izleyici getirmeye yardımcı olduğu argümanını anlayabildiğini ve bu hizmet için bir platform kesintisini hak ettiğini söyledi. Ancak bu ilk tanıtımdan sonra, “geliştiriciler müşterileri oyunda tutuyor. Apple bundan kâr sağlıyor, bana öyle geliyor.” Dedi. Cook, Apple’ın aslında “mağazadaki tüm ticaret miktarını yarattığını ve bunu orada en büyük kitleyi oluşturarak yapıyoruz” diyerek buna karşı çıktı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...